Cztery Kultury: Kobiety śpiewają Cohena
Jak wyjaśniają organizatorzy Ł4K, hasłem tegorocznej edycji festiwalu uczyniono "Alfabet dialogu, który rozumiany jest jako poszukiwanie wspólnego języka między odmiennymi kulturami, teraźniejszością i przeszłością, nowoczesnością i tradycją, sztuką wysoką i popkulturą, artystami i publicznością. Jednym z dwóch sztandarowych wydarzeń tegorocznego Festiwalu Łódź Czterech Kultur ma być koncert, w którym dwanaście wokalistek śpiewać będzie utwory Leonarda Cohena.

Jego piosenki w tłumaczeniu Macieja Zembatego zaśpiewają uznane polskie wokalistki, reprezentujące różne style i różne pokolenia – zapowiada Marcin Tercjak, dziennikarz muzyczny, kurator muzycznego programu Ł4K. W klubie Wytwórnia wystąpią: Gaba Kulka, Ania Dąbrowska, Daria Zawiałow, Natalia Przybysz, Anita Lipnicka, Maria Peszek, Julia Pietrucha, Renata Przemyk, Matylda Damięcka, Martyna Jakubowicz, Grażyna Łobaszewska i Iza Lach. Publiczność usłyszy m.in.: „In My Secret Life”, „Suzanne” I „Dance Me To The End Of Love”. Za poziom artystyczny wydarzenia odpowiada znany producent muzyczny, kompozytor i muzyk – Leszek Biolik. Podczas dzisiejszej (4 kwietnia) w Centrum Dialogu im. M. Edelmana przyznał, że pracując teraz przez pół roku nad koncertem będzie miał czas, by wreszcie zrobić sobie "studia z Cohena".

- Kiedy kobiety śpiewają Cohena, chciałbym by przez niego pokazały nam swoją wrażliwość - mówił Biolik.

Na razie nie wiadomo, która wokalistka jaką piosenkę zaśpiewa. Koncert na pewno zostanie zarejestrowany, a jeśli uda się pozyskać dla niego wydawcę i zgody na wykorzystanie występów od wokalistek, ukaże się jako płytowe wydawnictwo.

Z kolei jedną pracę o nazwie „Skrzyżowanie kultur 2017” w przestrzeni miasta tworzyć będzie czternastu artystów z różnych stron świata i reprezentujących różne style.

Tematem realizacji, która związana będzie z łódzkimi skrzyżowaniami, będzie alfabet. Chodzi o zabawę tekstem i liternictwem o dużym formacie – mówi odpowiadający za przedsięwzięcie Piotr Chrzanowski, autor m.in. muralu na budynku przy ul. Wierzbowej 52  i „Serca Adam”a na budynku Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Organizatorem festiwalu jest w tym roku (a po raz drugi w historii wydarzenia) Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Odbędzie się on w dniach 8–17 września i obejmie dwa weekendy. Na ten czas organizatorzy i autorzy programu zapowiadają także koncerty plenerowe (m.in. łódzko-zgierski zespól Yankel Band nagra z myślą o festiwalu płytę) i klubowe. Mają powstać też kolejne murale takich  rozpoznawalnych twórców i kolektywów street-artowych, takich jak Opiemme i Nitzan Minz, Moneyless i Tellas, czy Nomad Clan.

Autorską instalację, która obejmie przestrzeni Starego Rynku opracuje dla festiwalu Robert Rumas, rzeźbiarz, scenograf i autor artystycznych interwencji  – mówi Teresa Latuszewska, kuratorka programu sztuk wizualnych.

Za teatralny program festiwalu odpowiada Jakub Porcari. Zapowiada m.in. „Inkarnacje” w realizacji Marty Ziółek, występ kabaretu „Pożar w burdelu”, a także festiwalową premierę dla najmłodszych, która przygotuje Teatr Lalek „Arlekin” im. H. Ryla – „Baśń o rybaku i złotej rybce” w reżyserii Anny Retoryk. W ramach części literackiej i filmowej, którą tworzy Przemysław Owczarek, zorganizowany zostanie między innymi Ogólnopolski Konkurs na Poemat o Łodzi „iPod w podwiązce”, w którym walczące o nagrodę główną utwory, będą nawiązywać do wielokulturowej historii miasta, jego industrialnego dziedzictwa, idei nowoczesności i awangardowych tradycji.

Tegoroczna edycja festiwalu ma nową oprawę wizualną, w tym nowe logo, którą przygotowała firma Progressivo PSV.

Podstawą jest odwołanie do pomysłów łódzkiej awangardy, w tym Strzemińskiego i Kobro. W logo są też elementy modernizmu, czyli geometria. Z czcionek wyeliminowaliśmy znaki polskie, by logo było ponadnarodowe  – wyjaśnia Mateusz Lipski z Progressivo PSV.

Na budżet tegorocznej edycji składają się: miejskie dofinansowanie w wysokości 1,2 mln złotych oraz dotacja z ministerstwa kultury – 400 tys zł. Rok temu, gdy dyrektorem Ł4K był reżyser Zbigniew Brzoza, miejska dotacja wyniosła 700 tys. zł. Teraz w budżet Ł4K włączono budżet festiwalu Energia Miasta organizowanego dotąd przez Fundację Urban Forms, której prezesuje Teresa Latuszewska (w miejskim budżecie zabezpieczono na niego 500 tys. zł).

Patronat medialny
Najpopularniejsze

Blask i Brzask sztuki
Blask i Brzask sztuki
Do dżungli z Ogrodnikiem
Zdobądź granty na wydarzenia o Reymoncie
Sybilla dla kustosza!
Porozmawiajmy o Konie

Najnowsze

Czerwcowy „Kalejdoskop” już gotowy
Czerwcowy „Kalejdoskop” już gotowy
Koncerty w Willi Grohmana
Mała wystawa wielkich artystów
Pożegnanie Deep Purple
NOC BIBLIOTEK NA POLESIU
facebook