Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Joanna Sokołowska wygrała VI Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty, który odbył się w ramach Festiwalu OFF Północna w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Jurorów przekonała szczerością wykonania oraz poruszającą interpretacją. Drugie miejsce zajęła Michalina Dworzaczek, trzecie – Miłosz Dutkiewicz. Jako gwiazda wieczoru wystąpiła Katarzyna Groniec, która była również członkinią jury, a podczas koncertu zaprezentowała swoją najnowszą płytę „Konstelacje”.
Odważne, queerowe kino artystyczne, hity światowych festiwali, filmy bezkompromisowych wizjonerek i wizjonerów przedstawi w kinie Charlie 15. LGBT+ Film Festival Poland. Jak twierdzą organizatorzy, festiwal prezentuje kino zaangażowane w sprawy, które dotyczą nie tylko społeczności LGBT+, ale nas wszystkich.
Emocjonalna huśtawka, trądzik, a na domiar złego pierwsze miłosne rozterki i bunt wobec otaczającego świata – Teatr Pinokio bierze na tapet czas dojrzewania. Przedstawienie „Wszystko źle! Najgorszy na świecie spektakl o dojrzewaniu” w reżyserii Miry Mańki z przymrużeniem oka pokaże nastolatkom, że to, co się z nimi dzieje, jest równie naturalne, co nieuniknione. Premiera 13 IV.
17 KWIETNIA 2024 - 8 WRZEŚNIA 2024

Retrospektywa Andrzeja M. Bartczaka

Muzeum Sztuki ms1 zaprasza na retrospektywną wystawę twórczości Andrzeja Mariana Bartczaka „BREVI MANU. Jak nie ulec pokusie, aby wszystkiego nie przemienić w księgę?". Otwarcie 17 IV o godz. 18. Wystawa zajmie całe piętro ms1 - w sumie 13 sal.
Dwa Oscary – dla najlepszego filmu międzynarodowego i za dźwięk – pięć nominacji, trzy Brytyjskie Nagrody Filmowe, Grand Prix Festiwalu w Cannes... – to tylko początek długiej listy nagród i wyróżnień dla „Strefy interesów” w reżyserii Jonathana Glazera. Brytyjsko-polsko-amerykańskiego filmu, który wyznacza nową jakość w sposobie opowiadania o Zagładzie. To także kolejny światowy tytuł, którego współtwórczynią jest łodzianka – Ewa Puszczyńska, producentka oscarowej „Idy” i „Zimnej wojny”.
RECENZJA. Znakomity tytuł wystawy w Kamienicy Hilarego Majewskiego – „Sielanka. Co artyści uprawiają?” – wydaje się wystarczającą zachętą do jej obejrzenia, mimo to spróbuję zachęcić dodatkowo: można tu doświadczyć sztuki czułej w obu znaczeniach tego słowa. Czułej na problemy współczesności i z czułością traktującej podlegające tym problemom obiekty swojego zainteresowania. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Teatr Szwalnia zaprasza na warsztaty: „Teatr Powiązań”, „Literacki zawrót głowy” i „Dziennikarska pasja”.
W budynku dawnego kina Bałtyk, przekazanym w darowiźnie Filharmonii Łódzkiej, za 101 milionów zł powstanie Centrum Edukacji Muzycznej Województwa Łódzkiego.
Instytucja kultury, mieszcząca się w historycznej Kamienicy Hilarego Majewskiego przy Włókienniczej 11, zaprasza wszystkich dawnych i obecnych mieszkańców ul. Włókienniczej do współpracy przy tworzeniu Archiwum Historii Mówionej.
Muzeum Historii Łasku, będące oddziałem Biblioteki Publicznej w Łasku, rozpoczyna kompletowanie zdjęć i dokumentów związanych z Kolumną. Zostaną one wykorzystane do urządzenia stałej wystawy.