Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
EDUKULTURA. Mówi Ewa Łukasiewicz, absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi, współzałożycielka Stowarzyszenia Targowa 62 i współtwórczyni Teatru Szwalnia. Autorka i współautorka koncepcji warsztatowych, działań artystycznych, bada obszary edukacji kulturowej, w których łączy pracę pedagoga, reżysera i aktorki. Wysłuchała Paulina Ilska. 
ROZMOWA MIESIĄCA. - W „Dzieciach widzących duchy” opowiadam moją historię z dzieciństwa – każdy z aktorów tak robi, czym przypominamy, z jakich środowisk i tradycji się wyłoniliśmy. Miałem wewnętrzny blok, uznałem, że nie wejdę w to emocjonalnie, zrobię to zawodowo. Na którymś przedstawieniu jednak pękłem i po prostu się rozpłakałem, nie mogąc wypowiedzieć słowa, targały mną silne emocje. Zszedłem ze sceny i zastanawiałem się, co się stało - mówi Marek Nędza  w rozmowie z Łukaszem Kaczyńskim. 
PODSUMOWANIE. Formułę 33. Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich Łópta 2020 wymusiła konieczność zaadaptowania się do realiów pandemii. Do tradycyjnie pojawiającego się pytania o to, jaki ma być amatorski teatr i jakie zjawiska mieszczą się pod tym pojęciem, doszło kolejne – czym jest/staje się teatr zamknięty w obrazie filmowym i jak go oceniać. Pisze Paulina Ilska.
ROZMOWA. – Trzeba uważać na to, co się robi. Nie dać się zjeść przez komercję. I nie wpaść w rutynę i bezsens. To jest dla mnie najbardziej dramatyczne, jeżeli widzę człowieka, który już tylko zarabia pieniądze, aby mieć więcej i więcej, ale to, co robi, nie ma żadnego sensu – mówił WOJCIECH PSZONIAK przed premierą opery „Człowiek z Manufaktury” w Teatrze Wielkim w Łodzi, w której zagrał Przybysza. W dniu, w którym pojawiła się informacja o śmierci aktora, przypominamy wywiad, który ukazał się w "Kalejdoskopie" 12/2018
Festiwal Soundedit kilka lat temu rozszerzył program o wystawy fotograficzne. Jego tegoroczna edycja to aż trzy wernisaże. Prace zaprezentują Martyn Goddard – wybitny i rozchwytywany fotograf z Wielkiej Brytanii, kolektyw polskich artystów oraz łódzki filmowiec i fotograf. 
Grupa Literacka “Centauro” działająca przy Ośrodku Kultury “Górna” w Łodzi przesłała do mediów oświadczenie w sprawie zamiaru połączenia łódzkich domów kultury w jedną instytucję.
od 2 GRUDNIA 2020

Tkanina ponad granicami

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi we współpracy z międzynarodowymi instytucjami daje początek nowej inicjatywie - Textile Culture Net. To ukierunkowany na poszukiwanie nowych możliwości dla sztuki i kultury tkaniny roczny program realizowany w świecie cyfrowym ponad granicami.
WYWIAD. – Mam wrażenie, że dzięki naszym działaniom produkuje się u nas więcej filmów animowanych, więcej międzynarodowych projektów realizowanych jest z uczestnictwem Polaków  czy w koprodukcji z Polską. Branża stop motion nabiera rozmachu – mówi Paulina Zacharek, jedna z organizatorek Animarkt Stop Motion Forum w rozmowie z Bogdanem Sobieszkiem.
FELIETON. Zbliża się czas, gdy kina przejdą na garnuszek samorządów jako instytucje kultury – tak jak teatry i galerie sztuki. Będą je odwiedzać geeki i hipsterzy. Staną się kosztowną zabawką, którą podtrzymają przy życiu publiczne subwencje. Pisze Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.
FELIETON. Lada moment na pewno pojawią się żarty w stylu „a na czyim to PASK-u chodzą te nagrody?”. Już tyle burz (na szczęście najczęściej w szklance wody) przetoczyło się przez komiksową branżę przy okazji rozmaitych plebiscytów, że i po powołaniu do życia Polskiej Akademii Sztuki Komiksu (czyli rzeczonej PASK) tu i ówdzie może odezwać się jakiś pomruk. Pisze Piotr Kasiński.