Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Zakończył się XVIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. Ta edycja miała charakter wyjątkowy. W tym roku mija 40 lat od pierwszej edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Przyrodniczych, który z biegiem lat przekształcił się w festiwal o międzynarodowym zasięgu. Minęło również 40 lat od śmierci patrona - Włodzimierza Puchalskiego, wybitnego polskiego filmowca-przyrodnika.
od 2 PAŹDZIERNIKA 2020

Premiera "Akompaniatora"

W Teatrze Małym premiera - komedia "Akompaniator" Anny Burzyńskiej. Do pracy nad spektaklem zaproszono primadonnę Teatru Wielkiego w Łodzi Agnieszkę Makówkę (mezzosopran) i Witolda Łuczyńskiego. To debiut Agnieszki Makówki na scenie dramatycznej.
PODKAST. Posłuchajcie jak Emilia Klimczak, aktorka Teatru Muzycznego w Łodzi, czyta wybrane teksty naszych autorów podczas czwartej, specjalnej sesji nagraniowej naszych podkastów - aktorskich interpretacji "Kalejdoskop naGłos". Realizacja dźwiękowa: Marek Sirecki (Studio MarAtlon).
RECENZJA. Intryga opery „Lo speziale” rozgrywa się pomiędzy zaledwie czterema osobami: młodą i pełną wdzięku Grillettą oraz jej trzema zalotnikami, spośród których jednemu jest skłonna oddać swoją rękę. Obsada w sam raz na pandemiczne czasy! Autorem tego sympatycznego dziełka jest Joseph Haydn, pierwszy z trzech klasyków wiedeńskich. Pisze Magdalena Sasin.
PODKAST. Posłuchajcie jak Andrzej Wichrowski, aktor Teatru im. Jaracza w Łodzi, czyta wybrane teksty naszych autorów podczas czwartej, specjalnej sesji nagraniowej naszych podkastów - aktorskich interpretacji "Kalejdoskop naGłos". Realizacja dźwiękowa: Marek Sirecki (Studio MarAtlon).
KSIĄŻKA/RECENZJA. Staranne wydanie, gruba oprawa, abstrakcyjny kolaż w pastelowych barwach na okładce – tym, co przyciąga uwagę w pierwszej kolejności, jest wizualna strona książki. Tłoczone złote litery składające się na tytuł „Tyle piękna” nie naprowadzają na temat publikacji, ale intrygują. Pisze Joanna Glinkowska. 
KSIĄŻKA/RECENZJA. Jak traktujemy zwierzęta? Jakie ograniczenia nakłada kultura na nasze relacje z nimi? Dwanaścioro autorów tekstów z tomu „Różnice kulturowe w traktowaniu zwierząt” zastanawia się nad tym z perspektywy różnych dyscyplin naukowych. Nad tym, czy powinniśmy dbać o ich dobrostan, nikt z nich się nie zastanawia, wszyscy biorą to za pewnik. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
TEMAT NUMERU. Jak pokazać znane miejsca na nowo? Pokazujemy jak robią to posługując się fotografią Łukasz z Bałut i Piotr Wypych. 
Co ma wspólnego Jarosław Iwaszkiewicz z gminą Nowosolna? Więcej niż nam się wydaje. Dlatego tutaj realizowana jest ekranizacja opowiadania „Panny z Wilka”. W Byszewach powstanie też swoista „izba pamięci” poświęcona pisarzowi.
RECENZJA. Są takie spektakle nawiązujące do klasyki dramatu, które jej nie „uwspółcześniają”. Po prostu reżyser przeczytał dramat i wywiódł z niego to, co najważniejsze, a rdzeń tekstu okazuje się żywy i aktualny, buduje na wskroś współczesne przedstawienie. Takim spektaklem jest „Mewa” w reż. Grzegorza Wiśniewskiego, pierwszy w tym sezonie dyplom aktorski pokazywany w Teatrze Studyjnym w Łodzi. Pisze Paulina Ilska.