Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
DYSKUSJA. Rozliczyć niezrealizowaną strategię dla kultury z 2012 roku i ustalenia Regionalnego Kongresu Kultury. Zadbać o wiarygodność miasta i dialog ze środowiskiem. Skupić się na analizie aktualnych problemów kultury i włączyć jej twórców w decydowanie o kierunkach rozwoju. Powołać Okrągły Stół Kultury. Co należy zrobić, nim zacznie się wdrażać nowe strategie dla miasta i jakie powinno być miejsce kultury w nowym dokumencie - pisze Michał Lachman*, powołany do Komitetu Sterującego.
FELIETON. Pisząc artykuł lub pracę naukową, trzeba wybierać. Grażyna Ewa Karpińska i Aleksandra Krupa-Ławrynowicz z Uniwersytetu Łódzkiego, autorki „Etnograficznego przewodnika po łódzkim osiedlu” – Grembachu – miały prawo skomponować historię, jak chciały. Swoje do powiedzenia może mieć też jednak czytelnik (na przykład ja, łapiący się podczas lektury za głowę). Pisze Maciej Cholewiński.
RECENZJA. Życie to sztuka, a sztuka to życie – artysta jest po to, by tę prawdę unaocznić, tak jak robi to czworo performerów, których dokonania oglądamy w Ośrodku Działań Artystycznych. W Piotrkowie Trybunalskim trwa festiwal „Interakcje” – a w jego ramach udana wystawa „Człowiek w teatrze życia codziennego”. Kolejna w tym miejscu. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
TEATR. Komisja powołana do przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, nie wyłoniła kandydata na to stanowisko - taką informację przekazał mediom 17 września kancelaria marszałka województwa łódzkiego. Konkurs nie został rozstrzygnięty, bo "żaden z sześciu kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów członków komisji".
FELIETON. Lato obfitowało w festiwale filmowe. W tym roku – co oczywiste – było inaczej, choć szczęśliwie udało mi się odczuć nastrój zeszłorocznego Transa na festiwalu w czeskim Uherské Hradiště. Jechałem tam bez przekonania, i to nie z powodu strachu przed koronawirusem. Raczej z obawy, że czeka mnie kolejne potwierdzenie nieodwołalnej śmierci kina. Pisze Rafał Syska.
We wtorkowy wieczór w Paryżu prezes Virako, Krzysztof Witkowski, odebrał statuetkę dla najlepszej inwestycji o funkcji mieszanej na świecie. Nagrodę dla Monopolis przyznano w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2020 
WARSZTATOWNIA. – Zostawiam sobie prawo do opowiedzenia historii tak, jak czuję. Skracam do momentu, aż bardziej się nie da. Ale bohaterowie wciąż gadają po swojemu – mówi Mikołaj Grynberg o najnowszej książce i o przejściu od dokumentu do prozy. Z autorem książki "Poufne" rozmawia Eliza Gaust.
Monopolis zdobyło nagrodę Prime Property 2020 w kategorii „architektura”. Łódzkie centrum nominowano obok takich projektów jak: Elektrownia Powiśle w Warszawie, Biura przy Warzelni - Browary Warszawskie, Chmielna 89 w Warszawie oraz Wave w Gdańsku. Natomiast we wtorek 15 września wieczorem w Paryżu dowiemy się czy inwestycja otrzyma MIPIM Awards 2020, nagrodę uważaną za odpowiednik architektonicznych Oscarów.
Znani głównie z fabrykanckiej działalności, często owiani złą sławą, jako wyzyskujący robotników, głodni sukcesu i fortuny przemysłowcy. Książka „Geyerowie – pionierzy Łodzi przemysłowej” ukazuje wielopokoleniową rodzinę fabrykantów w innym świetle, dając kompleksowy obraz burzliwych dziejów Ludwika Geyera i jego potomków.
FELIETON. Moja żona otrzymała urzędowy dokument. Postanowienie o umorzeniu postępowania z powodu niewykrycia sprawcy przestępstwa. Tej samej treści pisma rozesłano jeszcze do blisko 20 osób i instytucji, wszystkich bez wyjątku poszkodowanych w czasie jednej kwietniowej nocy. Pisze Mieczysław Kuźmicki.