Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Łodzianin Paweł Edelman, jeden z najbardziej cenionych polskich operatorów, w sobotę odsłonił swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 70. Nominowany do Oscara oraz Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej za zdjęcia do „Pianisty” Romana Polańskiego, nagrodzony między innymi na Festiwalu Camerimage, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zdobywca Cezara, Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej, Złotej Kaczki. Współpracował z najważniejszymi twórcami kina polskiego: Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim, Robertem Glińskim, Władysławem Pasikowskim.
FELIETON. Marcel Łoziński – osiemdziesiąte urodziny. Tytuły, nagrody, fotografie, wspomnienia. W latach 70. i 80.jego twórczość była wyrazem postawy obywatelskiej i opozycyjnej, w stanie wojennym Łoziński realizował filmy dla drugiego obiegu. Pisze Łukasz Maciejewski.
„Szklane menażerie” - to interdyscyplinarny projekt artystyczno-edukacyjny dla młodzieży, ich rodziców, bliskich, nauczycieli, realizowany od września do grudnia 2020, przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi. W ramach projektu powstanie m.in.: spektakl w reżyserii Marcina Brzozowskiego i gry edukacyjne RPG.
Przeszklona klatka schodowa, nowa przestrzeń wystawiennicza na poddaszu i w podziemiach, odnowione wnętrza oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnościami. Trwa remont Pałacu Karola Scheiblera, siedziby Muzeum Kinematografii.
FELIETON. Żyliśmy sobie razem w miarę zgodnie i każdy co jakiś czas, po kryjomu, dzielił się z gołębiem niedojedzoną kanapką, eksmitował za okno pająka, tropił jeża, żeby zobaczyć, dokąd tak po nocy... Pisze Anna Ciarkowska. 
ROZMOWA MIESIĄCA. Podczas 38. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2017 r. zaśpiewał… polski hymn, a zaraz potem „Nim wstanie dzień” Agnieszki Osieckiej. I zdobył Grand Prix. Jest aktorem, wokalistą, autorem piosenek. Ostatnio skupił uwagę mediów, bo w czasie narodowej kwarantanny, gdy teatry nie grały, zatrudnił się jako kurier. W tym samym czasie jego najnowsza płyta „Perfect Lady Pank” miała premierę w ArtKombinacie Scenie Monopolis w Łodzi. Z Marcinem Januszkiewiczem rozmawiała Paulina llska. 
PODSUMOWANIE / FESTIWAL. Myśl przewodnia Międzynarodowego Festiwalu Retroperspektywy 2020 to „Ciało/Pamięć/Historia”. Widza konfrontowano z pytaniami o sens i istotę duchowego dziedzictwa, o zmiany sposobu widzenia rzeczywistości i przeżywania spowodowane pandemią. Pytania o przyszłość technologii to trzecia z kluczowych poruszanych kwestii. Pisze Paulina Ilska.
RECENZJA. Jeśli ktoś szuka piękna, w obrazach Rafała Sobiczewskiego go nie znajdzie. Jeśli szuka nadziei – dostrzeże tylko maleńkie (ale bezcenne) światełko w tunelu. Brutalizm tych płócien robi potężne wrażenie, może widza sponiewierać – ale warto się z tym zmierzyć, bo to sztuka na najwyższym poziomie. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Spektakl powstały w okresie mozolnego wychodzenia z pandemii musi nosić piętno tego trudnego czasu. Nie inaczej jest z przedstawieniem „Inferno”, przygotowanym przez Teatr Logos. O spektaklu Ewy Wycichowskiej pisze Magdalena Sasin.
27-letnia artystka w 2018 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi – wtedy też otrzymała Nagrodę „Kalejdoskopu” (i Łódzkiego Domu Kultury) w Konkursie im. Strzemińskiego – Sztuki Piękne. Najszlachetniejszą formą sztuki, jej zdaniem, pozostaje malarstwo – i ono jest główną dziedziną jej twórczości.