Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
PODKAST. O relacje teatru z nowymi technologiami pytamy Konrada Dworakowskiego, Tomasza Rodowicza i Pawła Passiniego. Pretekstem jest zbliżający się Festiwal Retroperspektywy 2020, organizowany przez Teatr Chorea.
MIASTO/Zmysł. Metamorfozy miejskich ulic są możliwe dzięki idei tymczasowości, w ramach której w wybrane dni lub w określonych porach są one zamykane dla ruchu samochodowego oraz w całości oddawane pieszym i rowerzystom. Przekonałem się o tym zwłaszcza w São Paulo na ulicy, przy której zatrzymałem się na kilka dni. Pisze Piotr Salata-Kochanowski.
Zamki, duchy, lochy, fosy otaczające kamienne budowle raczej nie są kojarzone z województwem łódzkim. – Niesłusznie, bo możemy się pochwalić pokaźną grupą zamków powstających na przestrzeni dziejów – zapewnia Piotr Machlański, historyk, autor publikacji przybliżających tego typu budowle. Idealne jako punkty postoju podczas wycieczek w upalne lato.
Ken Loach, zdobywca dwóch Złotych Palm na Festiwalu w Cannes, twórca zaangażowanego społecznie kina, pięciokrotnie nagrodzony w Wenecji, będzie gościem 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk. Hasłem tej edycji imprezy, która po raz pierwszy - po czterech latach w Łodzi - odbędzie się na Śląsku, jest "Transformacja - przebudzenie czy tylko wstrząs”.
WYDARZENIE. W środę 5 sierpnia Kolegium Elektorów wybrało dr Przemysława Wachowskiego na nowego Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w kadencji 2020-2024. Dr Przemysław Wachowski zdobył w głosowaniu znaczącą przewagę głosów.
FILM. PISF ogłosił listę filmów zgłoszonych na polskiego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Na liście są produkcje filmowców z Łodzi lub z Łodzią związanych. Komisją Oscarową kierował będzie kompozytor, twórca Transatlantyk Festival, Jan A.P. Kaczmarek.
Gdy w trudnym czasie trzeba sobie pomagać, łódzcy artyści znów podejmują współpracę z lokalami gastronomicznymi. Tym razem inicjatywa wyszła od Galerii Punkt Odbioru Sztuki, skupiającej się na sztuce aktualnej. Powstała eksperymentalna, wieloczęściowa wystawa. Ośmioro młodych twórców prezentuje swoje prace we wnętrzach lub witrynach ośmiu łódzkich restauracji przy ul. Piotrkowskiej albo w jej pobliżu.
Biblioteka Miejska w Łodzi od września 2020 r. będzie realizować projekt "Biblioteka dla każdego". Zdobyła na niego dofinansowanie z funduszy norweskich w wysokości prawie 275 tysięcy euro.
Uciekając w 1938 r. z Wiednia, schronił się w Polsce - i zaprzyjaźnił się z Parnasem polskiej literatury. W Polsce jest już dostępna książka współpracownika „Kalejdoskopu” Andrzeja Sznajdra „Polskimi śladami Franciszka Teodora Csokora” (zapowiadał tę pozycję na łamach "Kalejdoskopu"; wcześniej ukazała się na rynku niemieckojęzycznym). 
PODKASTY. Andrzej Wichrowski, Arkadiusz Wójcik, Marek Nędza - to tylko kilku z aktorów, których usłyszeć będzie można jak interpretują wybrane felietony najlepszych autorów "Kalejdoskopu". Rozpoczęła się czwarta sesja nagrań podkastów "Kalejdoskop naGłos", koordynowana przez stowarzyszenie Soundsitive Studio. Kogo jeszcze usłyszymy?