Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
MIASTO/ZMYSŁ. Związki chodzenia z myśleniem owocowały szeregiem dzieł w literaturze rodzimej (Michał Cichy) i zagranicznej (Thomas Bernhard). Długą tradycję mają też arystotelesowskie spacery filozoficzne. Nie potrzebujemy sprintów i skał. Wystarczy przechadzka, byle niebanalna. Okolica bliższa i ta nieco dalsza mają sporo do zaoferowania – tym, którzy chcą chodzić, którzy chcą myśleć, i tym, którzy chcą łączyć jedno z drugim. Spacery przyrodnicze połączone z liczeniem nietoperzy, wycieczki historyczne albo z przewodniczką opowiadającą zmyślone historie. W zasięgu są średniowieczne kościoły, kugel i Fajna Ryba. Pisze Paulina Ilska. 
FELIETON. Niczego nie można dziś robić całkiem bezpiecznie, a więc także czytać. W „Ulissesie” nie znajdziemy wprawdzie koronawirusa, ale inne zarazy i epidemie – jak najbardziej. Już na samym początku, w rozdziale pierwszym („Telemach”) zirytowany Mulligan, nie mogąc znaleźć chusteczki do nosa, którą chce otrzeć twarz z mydła po goleniu, woła stłumionym głosem: „A niech to zaraza!”. Pisze Maciej Świerkocki. 
W lipcu pożegnaliśmy Jarosława Ostanówkę, przez całe zawodowe życie związanego z Wytwórnią Filmów Fabularnych w Łodzi. Jego rodzice osiedlili się tu w marcu 1945 po wyjeździe z radzieckiego już Wilna. Ojciec znalazł pracę w budującej się wytwórni przy Łąkowej jako konserwator w dziale zdjęciowym (kamery), potem w dziale dźwięku, nie dziwi zatem, że i czterej jego synowie związali się zawodowo z wytwórnią.
od 31 LIPCA 2020

Podcasty o Łodzi filmowej

Agata Gwizdała z Radia Łódź realizuje cykl 10 podcastów z okazji 75-lecia Łodzi filmowej. Jest już na półmetku, w piątek 31 lipca premiera 6. odcinka.
od 1 SIERPNIA 2020

Kulturalna fotomozaika

Łódź to miasto pełne kulturalnego fermentu, tego na żywo i tego w Internecie. O bogactwie i różnorodności tych wydarzeń opowie projekt „Łódzka fotomozaika kultury”, stworzony przez LOWEEVENTS. Organizatorzy zapraszają do udziału w internetowej zabawie wszystkich łodzian. Start 1 sierpnia.
SZTUKA. Jedna z głównych wystaw tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Fotofestiwal związana będzie z węgierską kolekcją fotografii "Fortepan". Na stronie kolekcji opublikowano ok. 130 tys. fotografii, co stanowi 30 procent zbioru. Wyboru z niego dokonała dla nas Joanna Glinkowska, autorka rozmowy z jednym z kuratorów kolekcji Istvánem Virágvölgyi.
TEATR. Jak wynika z naszych informacji, komisja konkursowa opiniująca kandydatów na dyrektora Teatru Nowego im. Dejmka w Łodzi, nie rekomendowała żadnego z dwóch starających się o to stanowisko. Czy teraz prezydent Łodzi zorganizuje kolejny konkurs, czy też zdecyduje się na mianowanie dyrektora?
ROZMOWA / DODATEK FOTOFESTIWALU. Od 6 do 23 VIII 2020 trwa w Łodzi Międzynarodowy Festiwal Fotografii poświęcony kolekcjom. Z Istvánem Virágvölgyi, kuratorem kolekcji fotografii „Fortepan”, rozmawia Joanna Glinkowska.
PUBLICYSTYKA. Widzowie nie wrócili do kin, które rząd pozwolił otworzyć 6 czerwca. Są przestraszeni. Nie chcą oglądać filmów w maseczkach. Nie mają czego oglądać, bo opóźniły się premiery. Ludzie wybrali ogródki restauracyjne albo po prostu wyjechali na wakacje. Według szacunków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w czerwcu polskie kina odwiedziło 92 tys. widzów. Rok wcześniej było ich 2,75 mln. Pisze Bogdan Sobieszek.
FELIETON. Urosła nam w ostatnich dekadach kolejna grupa wykluczonych. Nie są to ci, o których strapiona lewica najpierw zdążyła zapomnieć, a potem sobie przypomnieć, czyli dzieci z podwórek i seniorzy. Dla nich pęcznieją od frazesów liczne programy integrujące – zwykle jałowe, ale poddane kosztownym diagnozom zatroskanych socjolożek. Pisze Rafał Syska.