Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
TEATR. Zarząd Województwa Łódzkiego podjął w czwartek (23 lipca) uchwałę o ogłoszeniu konkursu na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Zakończenie postępowania konkursowego planowane jest do 8 września 2020 roku.
To nie zdarza się codziennie. Do Centralnego Muzeum Włókiennictwa zgłosiła się osoba mieszkająca w Japonii, która po wizycie w Łodzi na 16. Międzynarodowym Triennale Tkaniny zdecydowała się wesprzeć działalność merytoryczną instytucji. To artystka Hiroko Watanabe - przekazana przez nią kwota, która już wpłynęła na konto muzeum, to 100 tysięcy dolarów.
WARSZTATOWNIA. Usłyszałem kiedyś w radiu rozmowę z reżyserem, który powiedział, że robienie filmów to przygoda. Przygoda? To bardzo niepoważny powód. Bycie reżyserem to przede wszystkim problem wartości – mówi Andrzej Różycki, autor filmów o sztuce ludowej, wybitny fotograf, związany przed laty z grupami awangardowymi Zero 61 i Warsztat Formy Filmowej. Na wizytówce podpisuje się: „fotozof". Pisze Bogdan Sobieszek.
Szuflandia, kojarzona z krainą z filmu "Kingsajz" odrodziła się w nowej postaci - jako samoobsługowa biblioteka. Została uruchomiona przez Bibliotekę Miejską w Łodzi, jako pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Wypożyczalnię 24/7 znajdziemy na rynku łódzkiej Manufaktury. Korzystanie z niej jest bezpłatne, wystarczy mieć kartę biblioteczną. 
Galeria Kalejdoskopu to miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. W 13. odsłonie kuratorką jest Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms, która stworzyła w Łodzi uliczną Galerię Urban Forms z muralami.
ESEJ / DODATEK FOTOFESTIWALU. Nie wiem, co w zdalnym świecie kolekcjonują dzisiaj dzieci. Za moich szczenięcych czasów kolekcjonowało się żołnierzyki, znaczki pocztowe i zagraniczne puszki po piwie, spiętrzone w piramidy na gierkowskich regałach. Oto „przęsła” kulturowego mostu łączącego PRL ze światem Zachodu. Pisze Przemysław Owczarek.
FELIETON. Podczas pandemii jako wydawcy niszowi cieszymy się, że w ogóle możemy coś robić. Że nie jesteśmy skazani na pracę zdalną, bo nie da się do domu przenieść całego magazynu książek. Że na przykład nie handlujemy butami, które potem będziemy musieli rozdać, tracąc przyszłe zyski czy płynność finansową (kredyt). My i tak prawie wszystko rozdajemy. Pisze Rafał Gawin.
TEATR. Teatr Nowy w Łodzi na czas wakacji przenosi się do sieci. W ramach projektu Kultura online „Zarzucamy sieć” zostaną zaprezentowane spektakle i monodramy znane z repertuaru teatru. Pierwszą premierą, którą widzowie będą mogli oglądać już od 24 lipca będzie „Humanka”, spektakl w reżyserii Leny Frankiewicz. Transmisja online już 24 lipca o godzinie 19.
Zarząd Województwa Łódzkiego odwołał Waldemara Zawodzińskiego ze stanowiska dyrektora Teatru im. Jaracza.  W komunikacie mowa jest o "stwierdzonych uchybieniach i nieprawidłowościach w zakresie stosowania obowiązujących procedur wewnętrznych teatru" i o nieprzestrzeganiu zapisów ustawy o finansach publicznych.
PUBLICYSTYKA. Z mapy Łodzi znika galeria okręgu łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Może to dobry moment na przewartościowanie priorytetów i zastanowienie się nad przyszłością i celami stowarzyszenia? Pisze Monika Nowakowska.