Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
– Nie pytajcie mnie, co to jest na zdjęciu, jak się nazywa ten aktor. Nie wiem. Nie powiem: „moje owady”, bo tak nigdy jeszcze nie mówiłem. To są dla mnie albo modele, albo chłopaki, albo dziewczyny, którym robię zdjęcia – mówił podczas wernisażu Jerzy Kryszak, popularny aktor, który w Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana w Łodzi zaprezentował swoje niezwykłe prace.
TEMAT NUMERU. Czym jest beat? Kto kogo dissuje i dlaczego? Jak osiągnąć flow? Czym różni się instrumental od mixtape’a? Kiedy zaczęła się złota era rapu i od czego? Jak wyglądają block party, które przyczyniły się do popularyzacji rapu w jego początkach? W czym musi być dobry szanujący się raper? I czy trap zastąpi rap? Czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o kulturze hiphopowej, ale nie masz kogo o to zapytać. My odpowiadamy!
FELIETON. W czerwcowym wydaniu jednego z miesięczników felieton Jerzego Pilcha – mistrza tej formy. Pewnie ostatni jego tekst. Pisze o życiu, tworzeniu w czasie pandemii, o szpitalach, lekarzach. Czyli o sobie. Pisze Łukasz Maciejewski.
SERIAL. „W głębi lasu” to drugi polski serial na Netfliksie. Poleca go sam Harlan Coben, pisarz popularny, ale też autor książki, na podstawie której powstał scenariusz serialu. Sposób realizacji „W głębi lasu” pokazuje, ile nauczyli się polscy twórcy seriali od czasu emisji pierwszego odcinka „Klanu”. Jest dobrze, choć mogłoby być jeszcze lepiej. Pisze Paulina Ilska
LITERATURA. Rzeczą zdumiewającą w twórczości literackiej Zofii Zarębianki jest rzucająca się w oczy wielotorowość, wybór wielu odmiennych dróg, chodzenie w profesorskiej todze i skromnym palcie poetki. Pisze Maciej Bieszczad. 
TEMAT NUMERU. Jak pisać słowa pod beat? I skąd wziąć dobry beat? – Zależy, czym chcesz się zajmować: freestyle’owymi przechwałkami, czy swoistą poezją ulicy. Wspólne dla tych rodzajów twórczości jest pisanie emocjami i na emocjach nawijanie tego, co się napisało. Trzeba rozpisać oddech, choć jeśli piszesz pod beat, często słyszysz, jak tekst powinien być podawany – mówią Ashton Orson i Szerszeń, tworzący duet Dzieci Piątku. Pisze Łukasz Kaczyński.
9 LIPCA 2020 - 12 LIPCA 2020

Za tym, co inne

MIEJSKIE EKSPLORACJE. – Podczas oprowadzania po Śródmieściu wycieczki z Niemiec, oglądaliśmy cieszącą się złą sławą ulicę Włókienniczą, jeszcze przed jej wyremontowaniem. Goście dosłownie zdębieli, bo zobaczyli tam plakaty i obwieszczenia z czasów wojny, w języku niemieckim. Wyjaśniłem, że to plener filmowy, ale uznali, że nawet bez plakatów, klimat ulicy jest wyjątkowy – mówi Radosław Stępień, znany też jako Redman, fotograf, przewodnik po „Łodzi nieoczywistej”, założyciel strony Urban Explorer Łódź. Pisze Paulina Ilska. 
W wieku 87 lat zmarł znakomity łódzki grafik, malarz i rysownik Henryk Płóciennik. Nie kończył szkół artystycznych, ale jego twórczość jest znana i ceniona nie tylko w Polsce. Mają ją w zbiorach poważne muzea i znani kolekcjonerzy. Pogrzeb artysty odbędzie się 15 lipca o 11.15 na Kurczakach.
Trwa rekrutacja projektów do ANIMARKT Pitching 2020 - konkursu, który odbędzie się podczas jedynego na świecie wydarzenia skierowanego do branży animacji poklatkowej ANIMARKT Stop Motion Forum na początku października w Łodzi. 15 finalistów powalczy m.in. o 100 tysięcy złotych wkładu rzeczowego na produkcję dwóch projektów, profesjonalne oprogramowanie lub 2-tygodniową rezydencję artystyczną w Argentynie. Zgłoszenia przyjmowane są do 3 sierpnia.
"Usta w ogniu", "Śmierć w Wenecji" - to tylko niektóre propozycje spośród premier i nowości w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych. Projekt Redukcje.pl odnosi się tematycznie do skutków pandemii i wykorzystuje Internet jako "kanał transmisyjny do prowadzenia artystycznej narracji o sytuacji człowieka w obliczu kryzysu". Projekt dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura w sieci.