Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
TEMAT NUMERU. „Dwa gramofony i kolekcja starych płyt ojca z funkiem to była odpowiedź czarnej biedoty na punk, nową muzykę białych” – tak pewien dziennikarz amerykański określił okoliczności narodzin hip-hopu w południowym Bronksie w drugiej połowie lat 70. XX wieku. Od tej pory muzyka ulicy Afroamerykanów opanowała świat, mnożąc się w dziesiątkach podgatunków i trafiając do mainstreamu. Pisze Bogdan Sobieszek, rozmawiając m.in. z Markiem Dulewiczem z Embryo Nagrania, muzykiem i producentem, mającym w dorobku m.in. trzy Złote Płyty.
Do mediów trafił list otwarty napisany przez Związek Zawodowy Zespołu Artystycznego Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Związany jest z rozpoczętą procedurą odwołania dyrektora teatru Waldemara Zawodzińskiego. Zespół apeluje m.in. do ministra kultury i wicepremiera Piotra Glińskiego. Poniżej publikujemy treść listu.
2 lipca (czwartek) zobaczymy w ramówce TVP3 Łódź premierową odsłonę nowego programu Krystyny Piasecznej. "Kulturalne wakacje" będą to spotkania z twórcami, ludźmi teatrów i instytucji kultury z całego województwa łódzkiego. Pierwszy odcinek będzie poświęcony szeroko pojętej kulturze w internecie. 
NOWY NUMER. Polski hip-hop to trzeci najciekawszy na świecie po amerykańskim i francuskim. Przyglądamy się fenomenowi tego zjawiska z uwzględnieniem najbliższego kontekstu, pytam jak pisze się słowa pod beat i jak produkuje się tę muzykę. Nie powinien dziwić patron okładki. Numer jest podwójny, bo wakacyjny i bo ma dwie okładki - druga rozpoczyna dodatek specjalny Fotofestiwalu poświęcony zjawisku kolekcji. Jest też wakacyjny, bo znajdziecie w nim przewodnik po klasycznych i odlotowych trasach spacerów i eskapad Łodzi i województwie.
„Życie jest” to recital formacji Trzeci Oddech Kaczuchy.  Z legendą piosenki kabaretowej można się spotkać w Ogrodzie Biblioteki w Aleksandrowie Łódzkim już w niedzielę 5 lipca. Recital zainauguruje Muzyczne Lato w Ogrodzie. 
EDYTORIAL. Trudno znaleźć inną muzykę, w której słowo – wypowiadane, wykrzykiwane, melorecytowane, zamieniane w muzykę – jest równie ważne. Hip-hop jest unikalny z wielu powodów. Najciekawsze są dla mnie: utrzymująca się samodzielność, wielokanałowość działań i wytworzenie własnego obiegu. Gdy wielkie wytwórnie obrażały się na internet i liczyły straty z piractwa, hip-hop rósł w siłę na domowym kopiowaniu płyt, a raczej kaset. Pisze Łukasz Kaczyński.
WYRÓŻNIENIE.  Polish Graphic Design przyznało wyróżnienie layoutowi, który zaprojektował dla Kalejdoskopu Jakub Stępień aka Hakobo (współpraca Oliwia Adamkowska). Wyróżnienie przyznano w kategorii "Nowy projekt lub redesign magazynu".
W ramach projektu ASK: Animation Support Kit, realizowanego online, można wziąć udział w konsultacjach z ekspertami z zakresu projektowania i budowy lalek oraz animacji lalkowej, a także w trzytygodniowych, specjalistycznych warsztatach dla zainteresowanych tworzeniem animatiku. ASK to zarówno program doradczy, jak i możliwość zdobycia nowych umiejętności. Trwają zapisy.
WYWIAD. Kursy PATA w ASP to kolejna duża kulturalna inicjatywa, którą trzeba było odwołać z powodu epidemii. Ale uczestnikom zaproponowano coś w zamian – skoro nie ma międzynarodowego spotkania na żywo, to będzie wspólna wystawa w internecie. A gdy nadejdzie dogodny moment, to i w galeriach ASP.
RECENZJA. Pandemia ograniczyła działalność teatrów? Są instytucje, których nic nie złamie. Teatry zaczęły kręcić… seriale, gatunkowe hybrydy. Ich poziom zależy od zasobów, pomysłu twórców, dbałości o detal. Czasem najważniejsze było to, że w ogóle udało się je stworzyć, że nie siedzi się bezczynnie. Pisze Paulina Ilska.