Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
EDUKULTURA. Edukacja kulturowa czy kulturalna jest dynamiczną, interdyscyplinarną dziedziną, która łączy pedagogikę, działania o charakterze artystycznym, społecznym i osobiste doświadczenia edukatorów. Filozofia takich działań edukacyjnych i ich metodyka to „work in progress”, struktura, którą wciąż tworzy się na nowo. 
SERIAL. Serial „13 powodów” był krytykowany za scenariuszowe mielizny. Tak naprawdę te zarzuty są uzasadnione dopiero w odniesieniu do 4. sezonu. Jest skonstruowany w taki sposób, jakby twórcy testowali różne opcje kontynuacji wyeksploatowanej już historii i nie zdecydowali się na żaden z podjętych tropów.
PROJEKTOWANIE. Jesteśmy w finałowej piątce konkursu Polish Graphic Design AWARDS z layoutem, który zaprojektował dla nas Jakub Hakobo Stępień. 17 czerwca wieczorem ogłoszono oficjalne nominacje.
RECENZJA. Zacznijmy od tego, że Klub Nauczyciela nie nadaje się na miejsce wystaw – tutaj nawet najlepsza sztuka wyglądałaby źle. A prezentowana w tej chwili twórczość członków łódzkiego okręgu ZPAP najlepsza nie jest.
FELIETON. Natknąłem się na informację, że TVP Kultura i „Tygodnik Kulturalny” świętują 15-lecie. Kawałek życia, również mojego. Chociaż początkowo był kłopot z dostępnością kanału, mam wrażenie, że zwłaszcza w tym pionierskim okresie, po prostu lewitowaliśmy z naszym entuzjazmem. Chciało się chcieć. Pisze Łukasz Maciejewski.
TEMAT NUMERU. Jaki będzie teatr po pandemii, czym będzie dowodził swojej istotności, co w ramach swojej specyfiki i obecności tylko on może oferować? To świetne pytanie – nie znamy odpowiedzi, bo jesteśmy ciągle w środku tej zarazy i teatr na razie dzieje się tylko na tajnych kompletach i online – mówi Tomasz Rodowicz, aktor, reżyser, muzyk, szef Teatru Chorea.
Jubileuszowa 10. edycja Light.Move.Festival. miała być ukoronowaniem corocznych spotkań na ulicach Łodzi, wypełnionych sztuką światła. Wybuch pandemii postawił plany organizatora, Fundacji Lux Pro Monumentis, pod znakiem zapytania. Festiwal będzie inny.
"Galeria Kalejdoskopu" to miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. Tym razem kuratorem jest Dariusz Leśnikowski, teatrolog, krytyk sztuki, wykładowca na UŁ i ASP w Łodzi, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.
RECENZJA. Z „brzydką” biologią kontrastuje powierzchowność twórczyni – Teresa Tyszkiewicz była atrakcyjną kobietą o idealnej sylwetce i delikatnej słowiańskiej urodzie. Dlatego jej przekaz jest tak wyraźny i działa tak mocno. O wystawie w Muzeum Sztuki w Łodzi pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
MIASTO/ZMYSŁ. Trzy lata temu grupa znajomych ze studiów otworzyła swoje miejsce – Pop’n’Art przy Placu Wolności. Klasyczny i przyciężkawy wystrój Cafe Wiedeńskiej, godny czasów cesarsko-królewskiej monarchii, zastąpiły neony i komiksowo-popartowe dekoracje. Ich „pub kulturalny”, jak twierdzą, to śmiały i wielowątkowy projekt. Pisze Eliza Gaust.