Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
FELIETON. Wszystko pomieszało się w pewnym szacownym domu, jak napisał przed laty geniusz literatury Lew Tołstoj. Zapanował nieład, czemu winna okazała się jak zwykle natura ludzka, tak niestała i jednocześnie pragnąca ładu, porządku a przede wszystkim wierności… Pisze Mieczysław Kuźmicki.
TEATR. Łódzka „Rutka” w ścisłym finale 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Spektakl w adaptacji i reżyserii Karoliny Maciejaszek znalazł się w gronie 11 najlepszych sztuk, wybranych w kilku etapach spośród 113 przedstawień zgłoszonych przez teatry z całej Polski.
FELIETON. Dość negatywnego sentymentu i rozpamiętywania ruin, edukacji z pożółkłych zeszytów, środowiskowych kwasów i paździerzowych festiwali. Film i cyfrowa audiowizualność to motor rozwoju. W atmosferze typowego dla Łodzi optymizmu, kreatywności i braku kompleksów rozpoczęła się praca zespołu przygotowującego Strategię Łodzi – Miasta Filmu. Pod sztandarem UNESCO, z inicjatywy NCKF-u i Łódź Film Commission, zainaugurowano cykl debat. Pisze Rafał Syska.
PUBLICYSTYKA. Czy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana, organizowany przez 20 lat przez Andrzeja Wendlanda, wróci po przerwie w zmienionej formule? Może zajmie się popularyzacją postaci kolejnego łódzkiego kompozytora? Szkoda utraty tak dużego i mądrze pomyślanego wydarzenia, o silnym walorze humanistycznym. Pisze Magdalena Sasin.
WARSZTATOWNIA. Futbol i artyzm, kultura fanowska i obieg oficjalny, stadionowy zgiełk  i zacisze muzealnego archiwum. Wszystkie te przeciwności łączy Maciej Cholewiński, pracownik Muzeum Sztuki, który jako publicysta, także felietonista, pisze o sztuce. Pisze Anna Szumacher.
ROZMOWA. – W końcu maja kręciliśmy do „Chłopów” plenerowe sceny rozgrywające się zimą. Żeby zmienić porę roku, wystarczył gips, sproszkowany styropian, naftalina w płatkach, a przede wszystkim umiejętności dekoratorów. Dalsze plany zasłanialiśmy białą tkaniną – o filmowej kuchni mówi Bogdan Sölle, scenograf filmowy i teatralny, w rozmowie z Mieczysławem Kuźmickim.
Na YouTube i Facebooku można oglądać film będący prezentem Teatru Wielkiego w Łodzi dla młodszych widzów. "Sen Księcia" to krótkometrażowy film oparty na spektaklu baletowym "Królewna Śnieżka" Bogdana Pawłowskiego i Witolda Borkowskiego według pomysłu i reżyserii Maestro Michała Kocimskiego - kierownika muzycznego Teatru Wielkiego.
Koncerty, spektakle, projekcje w przestrzeni miejskiej: Festiwal Łódź Czterech Kultur 2020 krótszy i podporządkowany obowiązującemu reżimowi sanitarnemu, ale… aktualny! Fani dobrej kultury miejskiej mogą rezerwować daty: 3-6 września.
W związku z epidemią na Akademii Sztuk Pięknych nie odbędzie się tegoroczna edycja Międzynarodowych Letnich Kursów Grafika i Tkanina Artystyczna PATA. W zamian wszystkich artystów uczestniczących dotąd w PATA (od 2013 r.) i tych zapisanych na PATA 2020, a także wykładowców, asystentów i członków zespołu organizacyjnego kursów zaproszono do udziału w wirtualnej i stacjonarnej wystawie „Lockdown 2020 PATA Uniting People”.
ROZMOWA. Sztuka nie jest wieczna – nie pojawiła się sama z siebie na drodze ewolucji człowieka, w którymś momencie została powołana do życia, zmieniała się, instytucjonalizowała,  i, zmieniając się dalej, może roztopić się w innego typu doświadczeniach. Może stracić to, co ją odróżniało od innych praktyk społecznych  – mówi prof. Ryszard W. Kluszczyński, specjalista od sztuki nowych mediów  i cyberkultury, w rozmowie z Łukaszem Kaczyńskim.