Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Właśnie rozpoczęło działalność największe na świecie wirtualne kino, które połączyło 47 kin studyjnych z całej Polski (w tym Charlie i Bodo z Łodzi). W repertuarze znalazło się 55 propozycji dla dorosłych i dla dzieci. Oglądając poszczególne filmy poprzez serwis przygotowany przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych można wesprzeć działalność unikatowych, artystycznych kin lokalnych.
PODKASTY KALEJDOSKOPU. Zapraszamy do posłuchania drugiego z naszych podkastów tematycznych - "O sztuce przetrwania (kwarantanny)". Autorzy "Kalejdoskopu": Andrzej Poniedzielski, Łukasz Maciejewski, Anna Ciarkowska, Maciej Cholewiński, Maciej Robert, Anna Szumacher i... Karol (lat 3) odpowiadają w nim na trzy pytania. 
Jedną z uroczystości zawieszonych przez pandemię jest zaplanowany na czerwiec jubileusz 35-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Rzgowianie”, oklaskiwanego na festiwalach folkloru w Bergamo i Terranova di Pollino we Włoszech, St. Nicolaus du Pelem we Francji. Odpowiedzią ma być wejście z pokazami do sieci.
Po raz ósmy Wydział Kultury UMŁ przyznał 12 stypendiów dla młodych twórców kultury w dziedzinach: sztuki wizualne, film, teatr, muzyka, taniec, literatura, sztuki projektowe. Każdy ze stypendystów otrzymał 10 tys. zł na realizację zgłoszonego projektu.
Jak uczcić 75-lecie Teatru w dobie pandemii? Pracownicy Teatru Pinokio zdecydowali się na zorganizowanie konferencji prasowej, podczas której odwołali się do historii Teatru (m.in. spektakli z muzyką Pendereckiego) oraz opowiedzieli o planach na przyszłość. Wśród nich znalazło się postawienie pomnika Pinokia w kompleksie fabrycznym Wigencja.
FELIETON. Jak mówi znane powiedzenie: „Obyś żył w ciekawych czasach!”. No i doczekaliśmy się „ciekawych czasów”, w których pandemia stała się najlepszą formą promocji czytelnictwa. Pisze Maciej Robert.
TEMAT NUMERU. Ta historia zaczyna się w szkole – w Szkole Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim. Geografii uczy w niej Krzysztof Kleszcz. Oprócz geografii zajmuje się poezją – jest autorem trzech tomów wierszy, twórcą docenianym i nagradzanym. Na swoim blogu publikuje recenzje książek poetyckich i płyt. Gdy zbliża się jubileusz 100-lecia szkoły, o napisanie okolicznościowego utworu zostaje poproszony właśnie on. Pani dyrektor ma nawet konkretny pomysł: „Może by pan napisał piosenkę o historii szkoły w stylu T-raperów znad Wisły”... Pisze Piotr Grobliński.
FELIETON. Choć teraz mieszkam w uroczej okolicy, w której jest więcej furtek niż bram, a najwięcej ogródków, to  z nostalgią wspominam czasy, kiedy prawdziwe miasto było na wyciagnięcie ręki. Wielkie, wspaniałe miasto – Łódź. Pisze Maciej Cholewiński.
Przeszliśmy preselekcję w konkursie Polish Graphic Design Awards. Dziś dotarła do nas informacja, że nowy layout "Kalejdoskopu", który wdrożyliśmy w jubileuszowym dla pisma 2019 roku, znalazł się w drugim etapie tego prestiżowego konkursu w kategorii "Nowy projekt lub redesign magazynu". 
TEATR. Waldemar Zawodziński wystosował oficjalne oświadczenie w sprawie sytuacji kierowanego przez niego Teatru im. Jaracza w Łodzi. Chodzi o rozpoczęcie przez Zarząd Województwa Łódzkiego procedury odwoławczej w związku z analizą gospodarki finansowej teatru. Do mediów trafiła również petycja popisana "widzowie Teatru" w obronie dyrektora i teatru adresowana do władz województwa. Publikujemy obydwa teksty. Artykuł opisujący sytuację poniżej w linku.