Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Również w maju włączamy się w pomoc lokalom gastronomicznym, o których trudnej sytuacji spowodowanej lockdownem pisała na naszych łamach Eliza Gaust. W lokalach, które odpowiedziały na naszą propozycję, do dań zamówionych na wynos dostaniecie majowy "Kalejdoskop".
Zgodnie z założeniami rządowego programu odmrażania gospodarki biblioteki, muzea i galerie sztuki „załapały się“ na otwarcie już w jego drugim etapie, czyli po 4 maja 2020. Jak sobie radzą z tym wyzwaniem? Pisze Paulina Ilska 
FELIETON. Garb. Tyle pamiętam. To nie przystoi, pamiętać tylko o garbie. Musiała mieć imię, nazwisko, tożsamość. Pamiętam garb. Oleśnica, niedaleko Staszowa, Pacanowa. W Oleśnicy mieszkała babcia, spędzaliśmy tam z siostrą wakacje. Pisze Łukasz Maciejewski
FELIETON / TEMAT NUMERU. Przymusowa izolacja zrodziła tęsknotę za wspólnotowością. Ludzie dzielą się zdjęciami z dzieciństwa, śpiewają razem z balkonów, spędzają czas z rodziną. Na fali trendu instytucje kultury udostępniają w geście solidarności do tej pory pilnie strzeżone zbiory. Szkoda, że potrzeba było do tego aż epidemii. Pisze Kevin Kołeczek. 
TEMAT NUMERU. - Ludzie nie chcą tkwić w zamknięciu w monadach komputerów. Kompulsywnie dążą do spotkań, rozmów, imprez. Jeśli zamknięcie potrwa dłużej, powstaną zastępcze formy bycia - w - kulturze, na wzór obecnych wykładów, koncertów, seminariów. Oczywiście nic nie zastąpi „żywych” spotkań  z filmem czy muzyką - z antropologiem kultury Dariuszem Czają rozmawia Przemysław Owczarek. 
8 MAJA 2020 / 9 MAJA 2020

Hemar spotyka Koftę

„Hemar, Marchewka. Próba generalizacji” Teatru Muzycznego w Toruniu oraz „Projekt Koffta” Anety Todorczuk – to program czwartego weekendu wirtualnego Festiwalu OFF/ON Północna. Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na spektakle, zarejestrowane podczas wcześniejszych edycji festiwalu OFF-Północna. Będą udostępnione przez 48 godzin.
Trwają akcje pomocowe dla łódzkich restauracji i klubokawiarni, choćby dla popularnych Owoców i Warzyw przy ul. Traugutta. Na zrzutka.pl można kupować nie tylko vouchery na kawę, miejsca na szkolenia kawowe, ale i plakaty od łódzkich twórców z serii #nieprzelewki (do nabycia także na profilu facebookowym Owoców i Warzyw).
WYWIAD. Staram się dbać o to, żeby nie blokować w studentach spontaniczności. Pozwalam im być śmiesznymi, żałosnymi i namawiam, żeby się tego nie bali. Wspieram ich w próbach dotarcia do prawdy. Uważam, że największą wartością jest to, aby wypuścić ze szkoły różne osobowości, a nie tłamsić w nich to, co mają, żeby wpasować ich w jeden model - mówi Gabriela Muskała. Z aktorką i współautorką sztuk teatralnych rozmawia Eliza Gaust. 
TEMAT NUMERU. – Pandemia pokazała, że nie wystarczy ogólna wiedza o mediach cyfrowych. I że są rzeczy, których nie da się zrobić zdalnie – mówi profesor Magdalena Kamińska. Z badaczką cyberkultury rozmawia Łukasz Kaczyński.
ROZMOWA. Opowiada o historii, kulturze i sztuce. Wyreżyserował dwadzieścia filmów dokumentalnych, przy trzydziestu współpracował. Ponad trzydzieści lat spędził w Wytwórni Filmów Oświatowych. Choć na emeryturze, wciąż obmyśla kolejne tematy. – Najlepszy film jeszcze przede mną – twierdzi 69-letni Andrzej B. Czulda w rozmowie z Bogdanem Sobieszkiem. Nagrał długą rozmowę z maestro Zdzisławem Szostakiem.