Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Wielobarwne maski-plansze i kostiumy, minimalistyczna scenografia ożywiona grą świateł, muzyka nadająca tempo akcji – wszystko po to, by przyciągnąć i utrzymać uwagę nastoletniego widza. Już 23 III Teatr Pinokio zaprasza na premierę „Folwarku zwierzęcego” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego.
Można nadsyłać prace na XVI Ogólnopolski Konkurs Poezji Lirycznej im. Andrzeja Babaryko – „Świat niedopowiedziany”. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Muzeum Regionalne w Brzezinach, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi i Dom Literatury w Łodzi.
Do najbardziej zuchwałej kradzieży doszło w 2000 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu.  Mieszkaniec Olkusza podał się za studenta ASP i poprosił o możliwość naszkicowania jednego z obrazów wiszących na wystawie stałej. Gdy zostawał w sali sam, stopniowo wycinał z ram znajdujące się tam płótno Claude’a Moneta „Plaża w Pourville”. Gdy skończył, oryginał zastąpił duplikatem i zniknął.
W najbliższych tygodniach miłośnicy teatru będą mogą uczestniczyć w czterech dużych festiwalach teatralnych lub wybrać się na spektakle w ramach już trwającego jubileuszowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Jednakże oferta 17 łódzkich teatrów i scen teatralnych jest wyjątkowo bogata tej wiosny, a do końca sezonu spektakli będzie aż 200!
Na logikę – muzea nie powinny mieć u siebie eksponatów, o których nic nie wiedzą. Wszystkie muszą być zinwentaryzowane, a jeśli muzealnicy mają jakieś wątpliwości, konsultują się z innymi specjalistami. Mimo to w zbiorach można jednak znaleźć przedmioty nieznanego zastosowania i pochodzenia – nieliczne, ale jednak.
Lubisz pisać? Twoja wyobraźnia podsuwa pomysły na teksty w najmniej spodziewanych momentach? Edukatorka Paulina Ilska zaprasza na warsztaty literackie, by wspólnie zbudować dream team - zespół złożony z osób, które tworzą niebanalne teksty, wspierają się nawzajem i nieustająco inspirują.
RECENZJA. Zanim w Ośrodku Propagandy Sztuki zostaną wystawione prace nagrodzone w Konkursie im. Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów ASP w Łodzi mnogość propozycji młodych artystów można oglądać w budynkach Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Wojska Polskiego. W tegorocznej, 41. edycji propozycji jest 155, w tym wieloskładnikowe cykle. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.

Nie będzie Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Odsłona festiwalu pod nową nazwą - Festiwal Wielu Kultur - nastąpi w październiku, a nie, jak dotychczas, we wrześniu. O zmianę terminu postulowali studenci łódzkich uczelni, a zmiana nazwy to znak czasów. 23. edycję zainauguruje koncert World Orchestra. Grzech Piotrowski. Jest to międzynarodowy projekt muzyczny, będący zderzeniem muzyki świata z orkiestrą symfoniczną, jazzem, folklorem i muzyką filmową.

RECENZJA. W przestrzeni Muzeum Sztuki w Łodzi odbywa się spotkanie dwóch malarzy – Daniela Lergona i Macieja Olekszego. Zachodzącą między nimi interakcję sugeruje tytułowy „Flow” – przepływ. Podążając za zaproponowaną przez kuratorkę wystawy metaforą rzeki, można powiedzieć, że twórczość artystów płynie odmiennymi nurtami, niekiedy spotykając się w jednym punkcie po to, by za chwilę popłynąć dalej w swoje strony. Pisze Maria Mażewska.
RECENZJA. Jedna z żydowskich koncepcji sztuki zakłada, że twórczość artystyczna to ukazywanie „rysy na szkle”. Weekend otwarcia XXX Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym można czytać w ten właśnie sposób. Zaprezentowane spektakle sprawiały niemal fizyczny ból, jednocześnie pozostając na najwyższym poziomie artystycznym. Pisze Paulina Ilska.