Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Miasto Łódź uruchamia program wsparcia kultury w czasie pandemii - „Zdrowa Kultura". Składają się na niego cztery projekty, których łączna wartość to 1,5 mln złotych. To "Granty na kulturę – Łódź wspiera artystów", program "Kultugranty 2.0.", program wsparcia „karnet kultury” oraz czynsz za 1 zł dla pracowni twórczych.
SERIALE. Czego laik może się dowiedzieć z seriali kryminalnych o metodach prowadzenia śledztw? Kto rozwiązuje najtrudniejsze zagadki i radzi sobie z najperfidniejszymi przestępcami? Ile seriali – tyle punktów widzenia.  O "Sherlocku", "Mentaliście", "Magii kłamstw", "CSI" i "Ultraviolecie" pisze Paulina Ilska. 
- To absolutny unikat – tak o odnalezionych filmach z lat międzywojennych mówi Anna Dąbrowicz, kuratorka wystawy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, na której będzie można zobaczyć zapis uchwyconych kamerą chwil z życia rodziny łódzkiego aptekarza Teodora Gutekunsta. Zakończono prace nad montażem zdigitalizowanych filmów z przedwojennych kaset. Premiera nastąpi jesienią na ekspozycji „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”.
EDUKACJA. Skąd się bierze deszcz? Czy jest sens i jak wykonać niewidzialną mapę? Czy dzieci Pana Astronoma były grzeczne? Centrum Nauki i Techniki EC1 zaprasza do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na te pytania. 
Włączamy się w pomoc lokalom gastronomicznym, o których trudnej sytuacji kilka dni temu pisała na naszych internetowych łamach Eliza Gaust (link poniżej). Jak? Przeznaczony dla celów redakcji nakład aktualnego kwietniowego "Kalejdoskopu" przekazujemy bezpłatnie kilku lokalom, które odpowiedziały na naszą propozycję. Tym, które mają wkład w kulturalną ofertę miasta, ale nie tylko im.
NASZ PATRONAT. Nurt offowy przygląda się relacjom międzyludzkim, pokazuje wachlarz emocji, daje możliwość skupienia się na środkach aktorskiego wyrazu. Nie ma tu efektownych scen zbiorowych, spektakularnej choreografii, na scenie nie ląduje helikopter – mówi Krzysztof Wawrzyniak, kierownik artystyczny Festiwalu OFF-Północna, w rozmowie z Magdaleną Sasin. 
Mimo że Muzeum Sztuki przygotowało internetowe propozycje specjalnie na czas epidemii (choćby „Czytanki” fragmentów tekstów z wydawnictw muzeum, artystyczne rezydencje na Instagramie czy programy edukacyjne), ja skorzystałam z wolnego czasu, by wreszcie sięgnąć do wirtualnej propozycji sprzed lat, która zainteresowała mnie najbardziej. To „Przewodnik po sztuce” Zbigniewa Libery.
Z powodu trudności z finansowaniem inwestycji Narodowe Centrum Kultury Filmowej będzie powstawało etapami. Po dwóch nieudanych przetargach przebudowę wybranych przestrzeni NCKF powierzono z wolnej ręki łódzkiej firmie Pagma-Bud. Jej zadaniem jest stworzenie wystawy stałej „Kino Polonia” oraz części obiektu dedykowanej edukacji filmowej. Wartość prac wyniesie blisko 19 mln zł, czas wykonania – rok.
PROJEKTOWANIE. Jego nietypowe ornaty (szyte w Piotrkowie Trybunalskim) znane są w całej Polsce, prezentowane są na prestiżowych targach Sacroexpo w Kielcach, on sam jest częstym gościem programy lifestylowych. – Można ewangelizować poprzez poezję, można poprzez teatr, można też poprzez piękno szat liturgicznych. Zdarzało się, że ksiądz liturgista robił mi wykłady, ale czasem też bronił wartości artystycznej moich projektów – mówi Marek Wójcik ksiądz z parafii w Pasztowej Woli, projektant. Pisze Paulina Ilska. 
SZTUKA. Biura Wystaw Artystycznych to wciąż niedoceniana szansa dla wielu miast na dobrze  pomyślaną wewnętrzną politykę kulturalną  – obliczoną na potrzeby lokalnego środowiska  i mieszkańców, ale również, jak pokazują liczne  przykłady, na działania w skali ogólnopolskiej. Pisze Monika Nowakowska.