Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
do 1 STYCZNIA 1970

Czytanie Czechowa

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi wraz z Fundacją Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza i Radiem Łódź zaprasza na realizowane w ramach Mistrzowskiej Akademii Teatralnej czytanie performatywne opowiadania Antoniego Czechowa. 
W Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi rozpoczęto próby do spektaklu na podstawie „Zemsty rosyjskiej sieroty” – próby literackiej znanego malarza naiwnego Henri’ego Rousseau. Reżyserii spektaklu, opracowania tekstu oraz opracowania muzycznego podjął się jeden z czołowych polskich reżyserów, Jan Klata. 
Gdy odwiedzamy z Art. 51 festiwale teatralne w Polsce, zazwyczaj pojawia się – podczas omówień jurorskich, rozmów zakulisowych – nazwisko Mariana Glinkowskiego. To poruszające, gdy kolejne osoby mówią o tym, jaki wpływ wywarł na ich pracę teatralną, a także na decyzję, żeby przy tej robocie mimo wszystko trwać. Pisze Anna Perek-Kowalska. 
– Mam nadzieję, że aktorzy, pracując ze mną, poznali plan filmowy, na którym mogą czuć się swobodnie, bezpiecznie, jako współtwórcy. Szkoła jest ostra dla studentów, czasem po kilku latach zapominają, kim są jako ludzie, gubią się. Chciałam im pomóc się odnaleźć. Mam nadzieję, że się udało – mówi Kalina Alabrudzińska, autorka „Nic nie ginie”, filmu dyplomowego studentów Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, który 27 marca wchodzi na ekrany kin.
RECENZJA. Co jest tajemnicą powodzenia baletu „Grek Zorba”? Magnetyzująca, energetyczna muzyka Mikisa Theodorakisa? Efektowna choreografia? Główny bohater, który „uczy kochać życie i nie bać się śmierci” (jak pisał twórca tej postaci, pisarz Nikos Kazantzakis)? Na pewno wszystko po trochu, a do tego pełna werwy interpretacja tancerzy. Wszystko to można znaleźć w przedstawieniu łódzkiego Teatru Wielkiego – podczas premiery tancerze bisowali pięć razy!
Siódmą edycję plebiscytu „Kalejdoskopu” na najbardziej wystrzałowe wydarzenie w łódzkiej kulturze w 2019 roku wygrała płyta „Masses”, nagrana przez Chór Filharmonii Łódzkiej z okazji jego 50-lecia.
W redakcyjnym wyborze wydarzeń akcji Dotknij Teatru, który opublikowaliśmy w "Kalejdoskopie" 03/20, błędnie wydrukowaliśmy godziny rozpoczęcia dwóch wydarzeń. Poniżej podajemy je poprawnie. Za ewentualne zamieszanie przepraszamy.
Rok 1981. Rok 2021. Rok 2061.Jedna rodzina. Zupełnie inne czasy. Zupełnie inne problemy? Takie pytanie zadali sobie twórcy z Grupy iatelier. W ten sposób powstał spektakl "Iluzja wstrząsu". Premiera 28 marca.
EDYTORIAL / marzec 2020. Oczekując na Międzynarodowy Dzień Teatru pytamy o taki teatr, który znajduje się nieco na uboczu głównego nurtu – jeśli za taki uznać publiczne, repertuarowe „przedsiębiorstwa” „produkujące” w sezonie określoną liczbę premier, cyzelujące „ofertę”. Miejsca, gdzie kulturalni mieszkańcy otrzymują odpowiednią ilość bodźców estetycznych i intelektualnych. Nie chodzi o jego deprecjonowanie, ale o chwilową próbę zmiany perspektywy. Pisze  Łukasz Kaczyński. 
RECENZJA. Po 11 latach przerwy kultowi Normalsi wypuścili czwarty album studyjny! Najpierw kwintet, potem kwartet, a dziś tercet, okrzyknięty polską odpowiedzią na Nirvanę, nagrał porządną oldskulową płytę. Ale nie da się zamknąć ich tylko w grunge’u. Pisze Rafał Gawin