Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W związku z obchodami 70-lecia Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, wydano książkę autorstwa Rafała Zięby pt. „#Dejmek_70”. 
Reżyser, scenarzysta i operator Jan Jakub Kolski odebrał w sobotę w Łódzkim Domu Kultury Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. - Nagrody rozleniwiają, ale miło, kiedy się je dostaje - mówił laureat podczas gali.
PREMIERA. Komu, po co i dlaczego oddajemy swoją energię? Kiedy warto ją przekazywać? Czy nad takim procesem można zapanować i powiedzieć „nie”, poddać go racjonalnej analizie? Takie pytania warto sobie zadawać, oglądając spektakl taneczny „Energia” Teatru Tańca KIJO z choreografią Emilii Biskupik, wystawiony w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych. Spektakl recenzuje Paulina Ilska. 
Długo oczekiwana umowa na współdotowanie Teatru Wielkiego w Łodzi przez ministerstwo kultury podpisana. Póki co będzie ważna do 2022 roku, a łódzka opera otrzymywać będzie z budżetu centralnego 3,1 mln zł rocznie. Są nadzieje na jej przedłużenie.
Wystawę lalek animacyjnych, wykonanych na potrzeby filmu w ramach specjalistycznego kursu „Sztuka tworzenia lalki”, można oglądać w Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź. Dwanaście osób w grupach dwuosobowych stworzyło sześć lalek w różnych technikach. Każda postać ma swoją osobowość i historię wymyśloną przez autorów. Są jak bohaterowie filmów, które nie powstaną.
A w nim m.in.: Jan Jakub Kolski na okładce i w obszernej rozmowie o warsztacie filmowca, Rafał Syska o nagrodach wesołych i smutnych, Łukasz Maciejewski o tym, co łączy Ginczankę i Baumbacha, Martyna Jakubiec o powieści „Zakurzony język” Hanny Sukare, druga część rozmowy z Alek Sarną o sztuce przyszłości, opowiadanie Pablo Pomady. Temat numeru: Poza teatr, a w nim: Tomasz Rodowicz i Joanna Chmielecka wobec Grotowskiego, Anna Perek-Kowalska o Marianie Glinkowskim, Agnieszka Kowalska-Owczarek o śpiewaniu „listów z getta”.
RECENZJA. Scena to miejsce, w którym przygwożdżony snopem jasnego światła człowiek przyjmuje role, wchodzi w konwenanse, dopasowuje się, stara się zmieścić siebie w pewnym oczekiwaniu. Sztuka Wojciecha Ledera i Dominika Lejmana może być o tym. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Kojarzona w potocznej świadomości z rzezaniem świątków, sztuka ludowa została zepchnięta na margines współczesnej działalności artystycznej. W postkulturze stanowi ona jednak równoprawną sferę twórczości. O wystawie ludowych wizerunków Chrystusa pisze Przemysław Owczarek.
Nie żyje Jan Targowski, wieloletni dziennikarz Radia Łódź, niegdyś współpracownik "Kalejdoskopu". Miał 69 lat.
RECENZJA. Poucza się nas, że musimy dać się przestraszyć tylko po to, by na koniec wrócić do świata realnego, zamknąć Czarownicę za szklanymi drzwiczkami biblioteczki i pozostać przy założeniu, że do końca życia trzeba się będzie użerać z „miłością”. A co z tymi, którzy szukają ucieczki od schematu? O spektaklu „Ander-sen” pisze Michał Lachman.