Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
4 LUTEGO 2024 - 12 MAJA 2024

Oręż do podziwiania

Muzeum w Łowiczu zaprasza na wystawę kolekcji broni wschodniej pod tytułem „Sztuka wojny. Tajemnice zaklęte w orężu”. Właścicielem bogatej kolekcji jest Krzysztof Ledwoń z Częstochowy, kiedyś  żołnierz 6 Brygady Powietrznodesantowej i harcerz. Na wystawie będą ciekawe eksponaty przedstawiające sztukę wojenną Rzeczpospolitej, ale i również Imperium Osmańskiego. Wernisaż – 4 II, godzina 15.00. Zamknięcie ekspozycji 12 V.
W Kamienicy Hilarego Majewskiego 27 I o godz. 18 odbędzie się spektakl etiud ruchowych do muzyki Zygmunta Krauze, opracowanych przez dr Magdalenę Owczarek, artystkę i edukatorkę związaną z Akademią Muzyczną w Łodzi.
„Kalejdoskop” ma 50 lat. Na jego łamach wciąż trwa rozmowa o kulturze, czyli o tym, co ważne dla mieszkańców Łodzi i województwa, co sprawia, że ich życie staje się lepsze. To wielka odpowiedzialność pełnić funkcję przewodnika po świecie sztuki, literatury, teatru i filmu. „Kalejdoskop” kontynuuje dzieło pokoleń siedmiorga redaktorów i redaktorek naczelnych, którzy kształtowali oblicze pisma, zgodnie z własną wizją i potrzebami zmieniającego się świata. Na początku „Kalejdoskop” potrzebny był jako informator. Teraz tę rolę przejęły media elektroniczne, a miesięcznik lepiej sprawdza się jako platforma inicjowania dyskusji, wymiany myśli i obserwacji ważnych dla kultury procesów.
„Ławka, pomnik, tablica – 3 projekty dla Łodzi” to pierwsza w mieście prezentacja prac Pawła Althamera, jednego z najbardziej znanych na świecie polskich artystów współczesnych – rzeźbiarza przekraczającego granice tego medium. Trwa do 4 lutego 2024 r. w Kamienicy Hilarego Majewskiego – w gabinecie architekta miasta.
RECENZJA. Udana premiera w Teatrze Arlekin. „Frankenstein. Ballada o przemocy” to historia potwora stworzonego ze szczątków ciał, ożywionego, a potem bezskutecznie poszukującego swojego miejsca w świecie „normalnych” ludzi. Opowiedziano ją nowoczesnym językiem teatralnym i z otwartością na widza w każdym wieku. Pisze Paulina Ilska.
RECENZJA. W Dworku Konstancji Gładkowskiej w Skierniewicach trwa wystawa „Art brut – kolekcje muzealne z autsajderami z Galerii STO5”. Zaprezentowano na niej dokonania uznanych na świecie twórców sztuki nieprofesjonalnej oraz prace lokalnych artystów amatorów z Galerii STO5, tworzących w ramach pracowni plastycznej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Skierniewicach pod kierunkiem pedagoga Dariusza Zdrojewskiego. Pisze Maria Mażewska.
Po długiej chorobie 9 stycznia 2024 r. zmarła jedna z największych gwiazd łódzkiej, ale również polskiej i światowej sceny operowej, wszechstronna śpiewaczka i pedagog Delfina Ambroziak. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 24 I o godz. 12 na Cmentarzu Komunalnym „Doły” przy ulicy Smutnej 1 w Łodzi.
od 12 STYCZNIA 2024

Krew miasta

Fotografie widoków miasta, w których dominują graffiti wykonane przez kibiców łódzkich drużyn piłkarskich, są tematem wystawy „Krew miasta”. Autorem zdjęć jest prof. Piotr Stachlewski z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Ten film jest eksperymentem badawczym, zaś materią do testów – przepastne archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, czyli blisko pięć tysięcy tytułów. Na początku hipotezą artystyczną była próba opowiedzenia „Solaris” Stanisława Lema za pomocą materiałów filmowych, które nakręcono w zupełnie innym kontekście i z inną intencją.
Należy używać określeń, które są sensoryczne: „chłodne kolory”, „głęboki odcień”. Chodzi o zwroty wywołujące wrażenia pozawzrokowe. „Kolor cytrynowy” albo „bananowy” przywołuje wrażenia związane z doświadczeniem smaku – mówi Paulina Długosz  z Muzeum Miasta Łodzi, opisująca dzieła sztuki osobom niewidzącym.