Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
18 MARCA 2024 - 30 WRZEŚNIA 2024 / 18 MARCA 2024

Malarstwo Erwina Sówki

Na wystawie "Z Nikiszowca na Bałuty. Malarstwo Erwina Sówki z kolekcji Macieja Balceraka” można będzie oglądać prace słynnego śląskiego artysty naiwnego. Wernisaż 18 III o godz. 13 (oprowadzanie kuratorskie o godz. 18).
Od ponad dwóch dekad Fotofestiwal gromadzi w Łodzi tłumy entuzjastów sztuki z całej Polski i przedstawicieli międzynarodowej branży fotograficznej. W tym roku organizatorzy wydarzenia postanowili podzielić się uwagą swojej publiczności z innymi łódzkimi inicjatywami artystycznymi. Uruchomili platformę promocji najciekawszych z nich. Trwa otwarty nabór czerwcowych wystaw i projektów, na które zostanie zaproszona publiczność z całego kraju.
od 21 MARCA 2024 / 24 MARCA 2024 - 24 MARCA 2024

Pałac pełen bajek

Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza na nową wystawę stałą, na której można będzie spotkać postaci z polskich bajek. Otwarcie 21 III o godz. 17. W weekend otwarcia ekspozycji muzeum będzie czynne w godzinach: 22 III 9-18 oraz 23-24 III 11-18. W programie gry i zabawy dla dzieci oraz projekcje bajek animowanych.
Radomszczański Dom Kultury zaprasza młodzież oraz dorosłych do wzięcia udziału w eliminacjach do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w roku Zbigniewa Herberta organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.
RECENZJA. „Prime Time” to najciekawsza z dorocznych wystaw studenckich prac z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Obejmuje najlepsze dyplomy obronione w konkretnym roku, zarówno magisterskie, jak i licencjackie – z dziedziny sztuk pięknych i użytkowe. Edycja 2023 odbywa się w Ośrodku Propagandy Sztuki. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Wystawa Estery Karp (Esther Carp) w Muzeum Historycznym Skierniewic to pierwsza od lat 30. XX wieku indywidualna prezentacja twórczości artystki w Polsce. Miejsce ekspozycji odgrywa w tym przypadku szczególną rolę, w Skierniewicach zaczęła się bowiem historia malarki. Pisze Maria Mażewska.
od 29 LUTEGO 2024

Kalejdoskop 03/24

NOWY NUMER, NOWA SZATA! Jak budować tożsamość w mieście, które przeżyło tyle wzlotów i upadków, któremu brak ciągłości? Łódź co prawda za każdym razem odradza się jak feniks, ale kontuzjowany i okopcony. Trzeba pobudzić refleksję nad tym, czym właściwie było to miasto, zachęcić do odkrywania jego fenomenu. Dziś łódzkość pielęgnuje tworzona oddolnie kultura. Zwłaszcza muzyka rockowa oddaje klimat miasta. Zainteresowanie Łodzią rośnie. Niezbędna do tego wydaje się łączność mieszkańców z własnym dziedzictwem historycznym i kulturowym. Jednym z ważniejszych wątków łódzkiego dziedzictwa jest narracja ukazująca losy robotników, którzy budowali miasto od połowy XIX w. po lata 90. XX w. – czas transformacji, która zepchnęła ich w zbiorową niepamięć. Bez tej wiedzy nie zbudujemy w Łodzi społeczeństwa obywatelskiego.
10 MARCA 2024 - 8 GRUDNIA 2024

Targi Staroci, Rękodzieła i Sztuki Użytkowej

Stacja Księży Młyn – Targ Staroci, Rękodzieła i Sztuki Użytkowej to odbywające się regularnie od 2019 roku plenerowe targi, organizowane przez Fundację Przędzalnia Sztuki, którą tworzą dwie łódzkie artystki mające swoje pracownie na Księżym Młynie: Natalia Kalisz i Ewa Żochowska.
23 LUTEGO 2024 / 1 MARCA 2024

Kasta la vista

Teatr im. Jaracza zaprasza 24 II na premierę farsy Sébastiena Thiéry’ego „Kasta la vista” (pokaz przedpremierowy 23 II).
Senior to ma klawe życie. Ma kartę seniora i dzięki niej może taniej, a zatem i więcej korzystać z rozmaitych aktywności. Również z dóbr kultury, choć w tym przypadku dostęp do zniżek jest bardziej ograniczony.