Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
WYWIAD. Korzystne byłoby uwolnienie się od „dyktatury” sztucznie nabijanych wskaźników. Frekwencja – OK, ale jako wynik autentycznego wejścia w miasto, któremu jesteśmy potrzebni. Bo istotna jest dla mnie legitymacja od uczestników. Nie jest to kwestia „komercyjności” oferty, tylko jej użyteczności społecznej. Z Anną Ciszowską i Marcinem Brzozowskim rozmawiają Paulina Ilska i Łukasz Kaczyński.
Dzięki uprzejmości autorki drukujemy recenzję Elegii Macieja Rasia, książki wydanej niedawno przez wydawnictwo Kwadratura.
EDYTORIAL / luty 2020. Pamiętam emocje towarzyszące oglądaniu spektaklu „Narcyz 2010” w sali kolumnowej ŁDK, w ścisku, w przysiadzie na piętach. Spektakl przygotowała z młodzieżą bohaterka naszej okładki – Anna Ciszowska, wtedy zawodowo związana z jednym z łódzkich liceów. Inaczej niż jej późniejsze spektakle, będące próbami wyjścia z własnym językiem i własną estetyką, był on przesiąknięty duchem teatru, który kojarzono z nurtem teatru alternatywnego, offowego, niezawodowego. I temu, co wkładał do młodych głów Marian Glinkowski. Pisze Łukasz Kaczyński. 
"Kalejdoskop" 02/20, czyli: Temat numeru: - Jak rozumieć edukację kulturalną i jak ją wdrażać w programy instytucji? Z reporterką Iloną Wiśniewską, gościem Festiwalu na Faktach w Kutnie, rozmawia Piotr Grobliński; o sztuce wykorzystującej nowe technologie z Alek Sarną rozmawia Joanna Glinkowska. Rafał Syska pisze o uldze po Transie, do festiwalu Transatlantyk odnosi się też Bogdan Sobieszek; Tomasz Cieślak recenzuje „Ekoton” Przemysława Owczarka. Felietony? Łukasz Maciejewski, Piotr Kasiński, Michał B. Jagiełło i Kevin Kołeczek
Galeria Kalejdoskopu to miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. Tym razem kuratorką jest Anna Kazimierczak, odpowiedzialna za program Galerii Szklarnia Szkoły Filmowej w Łodzi.
Przeprowadzona przez łódzką firmę Virako rewitalizacja dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku i przekształcenie ich w Monopolis, centrum kulturalno-biurowe, zdobyła nominację do MIPIM Awards 2020, prestiżowej światowej nagrody branży nieruchomości. 
Miasto zapowiada 2020 rok w łódzkiej kulturze: koniec remontu pałaców Poznańskiego i Scheiblera, odnowiona Biała Fabryka i skansen architektury, nowa siedziba Zespołu Tańca Ludowego "Harnam" i odnowione przestrzenie w domach kultury.
PODSUMOWANIE. Kto się wyróżnił? Co było godne uwagi? Kto zaplusował, a kto złapał minusa? Rok 2019 w kulturze według „Kalejdoskopu”. Podsumowanie przygotowali: Aleksandra Talaga-Nowacka (sztuki wizualne), Bogdan Sobieszek (film), Łukasz Kaczyński (teatr), Piotr Grobliński (literatura), Rafał Gawin (muzyka popularna) i Magdalena Sasin (muzyka poważna, opera). Typowali trzy wydarzenia, fakty, inicjatywy na plus i jedną na minus.
RECENZJA. Trzy postacie w sytuacji ekstremalnej, choć niekoniecznie prawdziwej: ofiara, oprawca i rozjemca in spe – reprezentant Temidy. Połączył ich przypadek i, jak to bywa na szachownicy życia, każdy następny ruch może stać się ostatni. Premiera "Śmierci i dziewczyny" na nowej scenie.
Rok 2019 w łódzkiej literaturze - nasze subiektywne podsumowanie.