Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim ogłasza konkurs plastyczny pt. „Mediateka na zakładce”. Mogą wziąć w nim udział dzieci, młodzież i dorośli.
Najlepsze dzieła ikon kina m.in. Alfreda Hitchcocka, Dorothy Arzner, Grety Garbo, klasyczne tytuły Claude'a Sauteta czy uznane filmy rumuńskiego twórcy Radu Jude będzie można zobaczyć podczas XV edycji Festiwalu Kamera Akcja między 24 a 27 października na ekranach kin Szkoły Filmowej, Monopolis i Muzeum Kinematografii.
RECENZJA. Za nami pierwszy weekend jubileuszowej XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu „Retroperspektywy”, obchodzonego pod hasłem „Przebudzenia. 20 lat Teatru Chorea”. Pierwsza odsłona Festiwalu była jak przejście z podziemi do światła, wprost do świętowania Nowego, nawet jeśli jeszcze nie wiemy, co nas dalej czeka. Pisze Paulina Ilska.
od 29 SIERPNIA 2024 / od 30 SIERPNIA 2024

Kalejdoskop 09/2024

NOWY NUMER. W tradycyjnej muzyce, śpiewie i tańcu szukają prawdy i autentyczności, o co niełatwo w dzisiejszym świecie. Sięgają więc do korzeni. To naturalne, że do tradycji ludowej odwołują się mieszkańcy wsi, ale tendencja ta nie jest na tyle silna, by rozwiać niepokój co do możliwości przetrwania muzyki tradycyjnej. Przez dekady ludowość była czymś wstydliwym dla emancypujących się młodych pokoleń na wsi. Na szczęście to się zmienia. Paradoksalnie po części za sprawą wykształconych młodych muzyków z miasta. Odkryli oni wartość muzyki tradycyjnej i poczuli kulturową wspólnotę, wszak wszyscy pochodzimy ze wsi. Miejscy muzycy wizjonerzy udają się więc na wieś, by od ostatnich mistrzów uczyć się technik wykonawczych i melodii od wieków praktykowanych w ich okolicy. Potem tradycyjny repertuar grają na koncertach i rejestrują w studiu. Na wiejskich pograjkach coraz częściej spotykają się miasto i wieś.
Ukazała się książka Jana Gacia „Skarby ziemi łódzkiej”, która nie jest przewodnikiem po zabytkach, lecz prezentacją bogactwa architektury i zabytków, jakie występują w granicach województwa łódzkiego.
od 30 SIERPNIA 2024

Ostatnie lato w willi

To wystawa, jakiej jeszcze nie było – bo oprócz oglądania obiektów związanych z wypoczynkiem, można ich używać do... wypoczywania. Pograć w serso czy krykieta, poszkicować na sztaludze, zagrać na przedwojennym pianinie czy posiedzieć z książką na werandzie pełnej roślin. Otwarcie 30 VIII o godz. 19.
WSPÓŁGŁOSY to autorski projekt Marcela Balińskiego – łódzkiego kompozytora, pianisty i animatora kultury, który jest realizowany w ramach stypendium artystycznego miasta Łodzi.
20 VIII o godz. 17.30 w Bibliotece Secesja.Archihub (ul. Zachodnia 76) odbędzie się spotkanie z Pawłem Augustyniakiem, autorem fotografii Łodzi.
od 29 SIERPNIA 2024

Abstrakcje Koperkiewicza

Galeria Stara Drukarnia zaprasza na wystawę prac Jonasza Koperkiewicza, absolwenta Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. To artysta zajmujący się malarstwem abstrakcyjnym, gdzie kolor i forma są kluczowymi narzędziami w jego artystycznym eksperymencie. Otwarcie 29 VIII o godz. 19.
od 13 SIERPNIA 2024

Łukasz z Bałut o Bałutach

Łukasz z Bałut – muzyk, performer, artysta wizualny – od lat zajmuje się obserwowaniem i dokumentowaniem Bałut w piosenkach, zdjęciach i filmach. To, jak w ostatnim czasie zmieniła się dzielnica, przypomni tym razem wystawą swoich fotografii, zatytułowaną „Nasze Bałuty”, a prezentowaną nie w galerii, a na froncie bałuckiego sklepu spożywczego „U BRONKA” przy ul. Wojska Polskiego 82. Otwarcie 13 VIII o godz. 18.