Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Senior to ma klawe życie. Ma kartę seniora i dzięki niej może taniej, a zatem i więcej korzystać z rozmaitych aktywności. Również z dóbr kultury, choć w tym przypadku dostęp do zniżek jest bardziej ograniczony.
od 8 MARCA 2024

"Śmieszy cię to?"

Teatr Nowy zaplanował na 8 III prapremierę spektaklu „Śmieszy cię to?". To nawiązujący do klasyki gatunku – brytyjskiej farsy opartej o serię nieporozumień – portret rodzinny Jonesów.
– Muzyka barokowa jest popem tamtych czasów – twierdzi słynny kontratenor Jakub Józef Orliński. Skoro tak, on sam jest jak największa rockowa gwiazda naszych czasów. Koncert w Łodzi tylko to potwierdził.
Trwa 74. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Berlinale 2024. Obraz „Grandmamauntsistercat” Zuzy Basińskiej wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi przez festiwalową publiczność został przyjęty niezwykle żywiołowo. Po sobotniej (16 II) projekcji w imponującym rozmachem i architekturą Instytucie Sztuki Filmowej i Wideo Arsenał widzowie wstali z miejsc. Na projekcję czeka jeszcze jeden film z łódzkimi afiliacjami. To obraz pod tytułem „Pokój 404”. Jego pierwszy berliński pokaz zaplanowany jest na 19 lutego, ale biletów w cenie 15 euro już brak.
Dwunastu laureatów stypendiów artystycznych Miasta Łodzi do końca 2024 roku przedstawi łodzianom projekty artystyczne: koncerty, spektakle, wystawy czy literaturę.
RECENZJA. Co się śni studentom Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej? Czego się boją? Jak próbują zaklinać rzeczywistość, używając do tego sztuki? Paradoksalnie, poprzez wzięcie na warsztat tematu „Najgorszego, co może się wydarzyć” i próbę oswojenia go, tworzą całkiem optymistyczny, jak na dzisiejsze czasy, obraz świata. Pisze Paulina Ilska.
W XIX wieku woda w małej strudze będącej pozostałością szerokiej fosy po kazimierzowskim zamku w Wieluniu tak się podniosła, że zaczęła zalewać kościół po zakonie sióstr bernardynek. Z krypt grobowych wyniesiono wówczas trumnę fundatorki klasztoru Anny Koniecpolskiej. W dokumentach pisanych nie ma śladu, aby szczątki złożono w innym miejscu, więc można przypuszczać, że z powrotem umieszczono je pod kościołem. Muzeum Ziemi Wieluńskiej, które będzie użytkowało obiekt, prowadzi prace mogące doprowadzić do odkrycia krypt i udostępnienia ich zwiedzającym.
RECENZJA. Wystawa „OdłożONE na potem” jest ciekawie zaaranżowana, dzięki czemu dobrze się ją ogląda – podziały przestrzeni i elementy architektury ekspozycji prowadzą widza, ukierunkowują jego spojrzenie, ale i dają wytchnienie od mnogości prezentowanych prac. Wzrok się nie męczy, bo dostaje miejsce na odpoczynek, a same dzieła mogą odpowiednio wybrzmieć. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
"Oko obiektu" to tytuł nowej ekspozycji w Akademickim Centrum Designu, której wersnisaż odbędzie się 9 II o godz. 18. Wystawa inauguruje roczny cykl „Design w procesie”.
Tematem lutowego numeru "Kalejdoskopu" jest tożsamość Łodzi. Jednym z elementów poświęconej naszemu miastu prezentacji jest poemat Piotra Groblińskiego "Bez meldunku".