Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Zapytaliśmy: co go inspiruje? Paweł Głowaty, laureat Nagrody "Kalejdoskopu" dla młodego aktora za kulturę słowa na 37. Festiwalu Szkół Teatralnych, odpowiedział tekstem "Krótka impresja Pawełka".  
Wydział Elektryczny Politechniki Łódzkiej z kierunkiem Prądy słabe może być dumny ze swego absolwenta. Podobnie szkoła techniczna przy ul. Żeromskiego 115. To właśnie tu – i nieco z doskoku w Warszawie, bo w Łodzi nie było kierunku akustyki filmowej – Neugebauer zdobywał szlify akustyka. 
Małe sprostowanie: w czasie między napisaniem poprzedniego felietonu a jego publikacją Wydział Kultury UMŁ dofinansował nam (tutaj: Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich Oddziałowi w Łodzi) kolejną książkę – „Roleplay / Replay”, debiut Małgorzaty Ślązak, nagrodę główną w Konkursie im. Jacka Bierezina. Zwracam honor, choć nie posypuję głowy popiołem. W tym czasie z innych, pozałódzkich źródeł udało się pozyskać środki na kilkanaście kolejnych pozycji. 
Działający w Manufakturze Teatr Mały ma już 10 lat. Przez ten czas pod dyrekcją Mariusza Pilawskiego przygotował wiele zróżnicowanych gatunkowo i formalnie premier i dorobił się wiernej publiczności. 20 września w siedzibie teatru odbyły się uroczyste obchody jubileuszu, połączone z premierą "Antygony" Sofoklesa, najnowszej propozycji zespołu. Po premierowym pokazie przedstawienia w reżyserii dyrektora otrzymał on medal Gloria Artis. 
Galeria Kalejdoskopu to miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, animatorom kultury, zorientowanym w najnowszych zjawiskach i popularyzującym je. Kolejny kurator to Jarosław Suchan, od 2006 roku dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, historyk i krytyk sztuki - który prezentuje Cezarego Bodzianowskiego.
WYWIAD.– Chciałbym odczarować mit, że miasto artystom pomaga, bo ja tego nie odczuwam, a mam duże doświadczenie – mam prawie 60 lat i jestem w miarę aktywny. Nie uważam, że artysta jest świętą krową, nie wiem tylko, dlaczego jednym się pomaga, a innym nie. Są efemeryczne awangardowe przedsięwzięcia, które dostają dotacje. Ja, odkąd skończyłem studia, staram się żyć z pracy własnych rąk. Mam żal do miasta. Dla mnie wydział kultury mógłby nie istnieć i byłoby lepiej - mówi Dariusz Fiet w rozmowie z Aleksandrą Talagą-Nowacką.
RELACJA. Ukłon w stronę przeszłości i duchów miejsca, dobra atmosfera i uzdolnieni młodzi gniewni -  po inauguracji sezonu artystycznego w AOIA zapowiada się sezon pełen prezentacji zadziornych artystów i realizacji niebanalnych projektów. Pisze Paulina Ilska. 
Przed niedzielnym pokazem "Róży jerychońskiej" w Teatrze im. Jaracza w Łodzi wręczono Złote Maski za sezon 2018/2019. To już 28. edycja nagrody łódzkich recenzentów teatralnych. Wśród laureatów jest m.in. Konrad Dworakowski, do niedawna dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi. Pełen werdykt kapituły i jej skład przedstawiamy poniżej.
ŁÓDŹ 4 KULTUR/RECENZJA. Podstawowa prawda o świecie, który Coetzee próbuje pokazać, brzmi: bolesną konieczność przystosowania się i akceptacji, przyzwolenia na zło i bezprawie, na hańbę świata można o tyle tylko tolerować, o ile godnie zaakceptuje się nieodwołalność jego zła. Sensualność doznań i materialna strona doświadczenia to dla Coetzeego podstawa do snucia refleksji moralnym uwikłaniem człowieka w świat. Stąd w przedstawieniu z Teatru Ludowego sceniczne działania są właśnie jak najbardziej konkretne, cielesne, odczuwane fizycznie. Pisze Michał Lachman.
RECENZJA. Na początek – scena zbliżenia dwojga małżonków, potem napięcie rośnie. Inicjacja seksualna nastolatki i jej przysposabianie na luksusową prostytutkę; nauka języka, chodzenia, stylu, wreszcie sposób osiągania perfekcji, hm hm, warsztatowej.