Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Czy uda się zbudować nową Łódź filmową? – Dokonuje się przemiana. Z dawnej stolicy produkcji filmowej Łódź zmienia się w najważniejsze centrum kultury filmowej w Polsce – diagnozowała Anna Wróblewska, prowadząca debatę „Rebranding kinematografii w wymiarze regionalnym: perspektywy Łodzi filmowej” w czerwcu w Szkole Filmowej. Analizy stanu obecnego dokonuje Bogdan Sobieszek.
ŁÓDŹ 4 KULTUR/RECENZJA. Spektakl „Zapisani” w reżyserii Joanny Gerigk wpisuje się w tematykę Festiwalu Łódź 4 Kultur, ale przybliża kulturę żydowską w sposób stereotypowy. Wyróżnia się starannością plastycznej oprawy, jednak teatralnie się nie broni. Pisze Paulina Ilska. 
RECENZJA. To nieczęsta sytuacja, że artysta poskramia swoje ego i usuwa się w cień, oddając miejsce innym. Ale Carolina Caycedo czuje widocznie, że to jej powinność. Nie próbuje zmieniać rzeczywistości poprzez sztukę, ona składa hołd: zwykłym czynnościom, na których oparty jest świat i gestom, dzięki którym można wierzyć w jego przetrwanie.
ŁÓDŹ 4 KULTUR / RECENZJA. Agata Duda-Gracz znów w Teatrze im. Jaracza. Tym razem jako kuratorka programu teatralnego Ł4K, gdzie zaprosiła na gościnny pokaz spektakl swój i studentów warszawskiej Akademii Teatralnej. „Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów” irytują eksponowaniem dyplomowego charakteru pracy, ale w sposobie traktowania sfery sacrum i dyskusji o nim imponują. Pisze Łukasz Kaczyński.
Wyprodukowana przez Szkołę Filmową w Łodzi etiuda dokumentalna „FAMILY²” w reżyserii Yifan Sun zdobyła studenckiego Oscara w kategorii Documentary (International Film Schools). Jest to opowieść o chińskiej dziewczynie, która jako niemowlę została odebrana rodzicom i adoptowana przez rodzinę z Belgii. Po latach wraca do Chin.
FELIETON Pamiętam, jakby to było wczoraj. W pociągu jadącym ze stolicy do Łodzi spotkałem kolegę ze studiów – dziś znanego dziennikarza od muzyki, któremu dawniej zdarzało się pisywać także o komiksach. Obok niego siedział – w krawacie z wizerunkiem Kaczora Donalda – największy dziś wydawca komiksów w Polsce. Był początek drugiej połowy lat 90. ub.w., a my zmierzaliśmy do Łódzkiego Domu Kultury na Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu. Pisze Piotr Kasiński.
FELIETON. Głośno się zrobiło ostatnio o klęczniku (pożyczonym od proboszcza), ustawionym przez kibiców przy okienku, w którym można było odbierać karnety na mecze Widzewa. Pisała o tym prasa, a internauci jak zwykle swoje. Chodziło o wyśmianie niewielkiego acz męczącego defektu architektonicznego, czyli zbyt nisko umieszczonego okienka, przez co kupujący musieli klęczeć albo zginać się w pół. Pisze Maciej Cholewiński.
Podczas Festiwalu Łódź Czterech Kultur zaprezentowano czternastostrunowy k-dron harfowy – pierwszy na świecie instrument muzyczny wykorzystujący bryłę geometryczną odkrytą 34 lata temu przez Janusza Kapustę, artystę, filozofa i matematyka.
ŁÓDŹ 4 KULTUR/RECENZJA. Władza, jak wiadomo, jest wieczna i nie pozwala człowiekowi zapomnieć, że zawsze jej potrzebuje. Ale w każdej epoce ta potrzeba wygląda nieco inaczej i każda epoka daje o sobie świadectwo poprzez sposób, w jaki posiadaną władzę wykorzystuje. O spektaklu "Macbettu" pisze Michał Lachman.
W Akademii Sztuk Pięknych trwają warsztaty „Sztuka tworzenia lalki”. Dwanaście osób wybranych spośród kilkudziesięciu chętnych z całej Polski poznaje w Łodzi sztukę konstruowania lalek wykorzystywanych w filmach animowanych. Zajęcia prowadzą Marcin Zalewski i Sylwia Nowak, łódzcy plastycy, współtwórcy oscarowego „Piotrusia i wilka” Suzie Templeton czy „Wyspy psów” Wesa Andersona.