Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych otwiera sezon artystyczny pod rządami nowej dyrekcji. Pieczę nad Ośrodkiem objęła Anna Ciszowska. Nowy program stawia na teatr, a dokładnie na stworzenie pomostu między najlepszą tradycją teatru alternatywnego, a nowoczesną edukacją teatralną dla młodzieży i na dwie sceny – dramatyczną i związaną z teatrem tańca/teatrem fizycznym.
4 WRZEŚNIA 2019

Wrocławski i werdykt

Wraz z końcem wakacji kończą się też wakacyjne cykle spektakli. W Domu Literatury w Łodzi ostatnie przedstawienie Letniej Sceny - z monodramem, oczywiście pozakonkursowym, wystąpi Bronisław Wrocławski. Dowiemy się też, kto wygrał XXI Przegląd Małych Form Teatralnych. 
WYWIAD. - Jako umiarkowanie religijnego chrześcijanina obowiązuje mnie przykazanie miłości, które staram się jak najlepiej wypełniać. Niektórzy krytycy widzą we mnie raczej wiecznego marudę, a nie zauważają, że marudzę, bo chciałbym właśnie więcej miłości. Przyznaj, to radykalny program pozytywny! – mówi Tomasz Bąk, poeta z Tomaszowa Mazowieckiego, laureat poznańskiej Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka.
RECENZJA. Festiwal Retroperspektywy 2019 zakończył mocny akcent – koncert „Kukła żywa” Pawła Passiniego. Podobnie jak podczas innych wydarzeń ostatniego weekendu festiwalu, twórca delikatnymi środkami wciągał widza w świat widowiska, oferując estetyczną przyjemność, duchowe nasycenie, psychiczny dyskomfort, pogłębione spojrzenie i duży ładunek emocji.
FELIETON „Centrala? Połączcie mnie z Auschwitz!” Nie wiem, kto jest autorem tej kwestii. Może reżyserka Martha Coolidge, a może barwna scenarzystka Bożenna Intrator? Pada ona z ust śpiewaka operowego, bohatera granego przez Stellana Skarsgårda, w połowie filmu „Znajdę cię” – sympatycznego kurioza traktującego o wojennych losach zakochanej pary z Łodzi: Polaka i Żydówki. Film głupiutki, ale uroczy. Pisze Rafał Syska.
FELIETON. To było, to jest, bardzo filmowe lato. Najgorętszy czas nie tylko w pogodzie, ale również w moim dziennikarskim kalendarzu. Mnogość imprez, spotkań, festiwali. Wędrowałem z miejsca na miejsce, jak Polska długa i szeroka, z południa na północ, z Karlowych Warów do Sopotu, z Bydgoszczy do Zwierzyńca, w sumie kilkadziesiąt miejsc itd. - pisze Łukasz Maciejewski.
Po wakacjach wracamy z mocnym numerem. Przyglądamy się Manifestowi Wolnej Kultury, bo nie był on dostatecznie przegadany i przemyślany. Rozmawiamy z Tomaszem Bąkiem – poetą, który właśnie czeka na werdykt Nagrody Literackiej Gdynia. Podsumowujemy Festiwal Transatlantyk, przyglądamy się w szczegółach rewitalizacji, dzięki której powstaje Monopolis. A co jeszcze?
Nie żyje Antoni Szram, wybitna postać łódzkiej kultury, twórca i dyrektor dwóch muzeów, wizjoner dbający o przeszłość z myślą o przyszłości.
RECENZJA. Słodko i boleśnie, tak minął trzeci dzień Festiwalu Retroperspektywy 2019, organizowanego przez Teatr Chorea. Poranek upłynął pod znakiem niecodziennych spektakli dla dzieci i warsztatów Master Class. Po zachodzie słońca widzieliśmy dwa mocne przedstawienia dla dorosłych, z których można albo wyjść natychmiast, albo zostać na długo z obrazami i metaforami, które przywołują. Pisze Paulina Ilska. 
Jak dzisiejsza publiczność reaguje na odważne i absurdalne koncepcje grupy Fluxus? Sprawdzi to sam legendarny Eric Andersen, współtwórca neoawangardowego ruchu, który zmienił oblicze sztuki współczesnej. Będzie on gościem zbliżającego się festiwalu Retroperspektywy 2019.