Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Ta wystawa miała się odbyć sto lat temu, ale do niej nie doszło. Udało się teraz. W jednym miejscu spotykają się artyści z grup Jung Idysz i Bunt, którzy wraz z Formistami zaczęli artystyczną rewolucję w Polsce.
Czy „Lamaila” wróci do repertuaru Teatru Wielkiego w Łodzi? Tego oczekują osoby licznie podpisanie pod petycją, która trafiła do dyrekcji opery i do Urzędu Marszałkowskiego. Dyrekcja Teatru oczekuje zmian w widowisku i wskazuje na wysokie koszty eksploatacji, reżyser – Maciej Pawłowski, który również zabiega o powrót spektaklu – uważa te ostatnie za przesadzone.
Podcasty Kalejdoskop NaGłos poszerzają się o kolejne aktorskie interpretacje wybranych tekstów. Zapraszamy do posłuchania jak z wybranymi felietonami mierzy się z Marek Kasprzyk.
Teatr Szwalnia rozpoczął akcję crowdfundingową na portalu OdpalProjekt.pl. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na remont dachu oraz odświeżenie wyglądu siedziby przy ul. Struga 90.
Co dały nam lata 60.? Powstanie i rozwój niezależnych od kapitalistycznego systemu komun, narodziny komputera osobistego, którego koncepcja powstała pod wpływem LSD, mariaż kontrkultury z awangardą. Czy to wiek XVIII czy XX, utopijna rewolucja kończy się tak samo i zbiera krwawe żniwa, ale przecież tak wiele zmienia. O książce Jerzego Jarniewicza "Bunt wizjonerów" pisze Martyna Jakubiec.
RECENZJA. I konkurs. Marka Edelmana patronem roku 2019 uczyniły dwa darzące go sentymentem miasta, Łódź i Warszawa. Popularyzując historię jego życia, postawę wobec zła, Centrum Dialogu im. Edelmana w Łodzi wydało komiks, nietypowy, narysowany z dużym sprytem. Pisze Klaudia Knapińska.
Trzyletnią kadencję rozpocznie wraz z wrześniem Dariusz Stachura, uznany tenor, łodzianin, jako dyrektor naczelny Teatru Wielkiego w Łodzi. Zarząd Województwa Łódzkiego poinformował o powołaniu go na stanowisko. Dariusz Stachura uzyskał w głosowaniu bezwzględną większość głosów członków komisji konkursowej.
Książka "Galeria Wschodnia. Dokumenty 1984-2017 / Documents 1984-2017" stanowi monumentalne opracowanie historii jednej z najdłużej działających w Polsce autorskich przestrzeni sztuki. Galeria Wschodnia to ważny przykład samoorganizacji artystów oraz ośrodek, którego historia jest symptomatyczna dla przemian w ruchu galerii niezależnych.
Kopernik jak aztecki bóg, Mickiewicz karmiący orła własnym sercem. To rzeźbiarskie projekty „Stacha z Warty” – megalomana, antysemity, wielbiciela pogaństwa i niepokornego artysty.
"Hyperreal" - wystawa konkursowa malarstwa olejnego. Otwarcie i wręczenie nagród 2 VIII o godz. 18. Publiczność przyzna własną nagrodę, głosując na wybrany obraz.