Śpiewaczka Julia Anuszewska, która na wczesnym etapie kariery zdobywa uznanie na krajowych i międzynarodowych scenach, wystąpi w ramach cyklu „Muzyczne Matinée” 11 VIII o godz. 12 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy odbywa się od 2010 r. w Fabryce Sztuki w Łodzi. Odrzuca w teatrze podziały na gatunki i nurty, nie różnicując artystów na zawodowców i amatorów, prezentuje najciekawsze zjawiska teatralne definiujące kulturową tożsamość współczesnego człowieka. Tegoroczną edycję zaplanowano na dni 23 VIII - 1 IX pod hasłem „Przebudzenia”, czyniąc motywem przewodnim pytania o kondycję człowieka i teatru w obliczu wyzwań współczesnego świata. Ruszyła sprzedaż biletów.
Książka "43 wiersze dla @kareniny630" zwyciężyła w drugiej edycji konkursu Wydawnictwa Kwadratura. Tom otwiera trzecią serię poetycką naszej łódzkiej oficyny. A nowa seria to także nowa szata graficzna z eleganckimi tłoczeniami.
Biblioteka Miejska w Łodzi zanotowała największy przyrost czytelników od 2019 roku. Według raportu o Stanie Bibliotek z 2023 roku opracowywanego przez Bibliotekę Narodową, liczba łódzkich czytelników powiększyła się aż o 35%. Wzrost czytelnictwa w grupie młodzi dorośli (16 – 24 lata) wyniósł aż 43 procent, a liczba osób korzystających rocznie z bibliotek w Łodzi to 1 mln 600 tysięcy. Doskonały wynik czytelnictwa mieszczący się w pierwszej trójce odniosło także województwo łódzkie.
To było Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów. Odbyło się 29 czerwca w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach. Niby ogólnopolskie, ale miasto nie świętowało. Pożałowano nawet najmniejszego plakaciku. Nie mówiąc o towarzyszących świętu targach kolekcjonerskich „Na skrzyżowaniu”. Pytani o nie mieszkańcy dziwili się: – Kiedyś tak, ale od dawna nic takiego się nie ma.
od 8 LISTOPADA 2024
/
22 LISTOPADA 2024
„Nitka” połączyła Art_Inkubator z Fuzją
Łódź Art Center otrzymało w czerwcu 2024 dofinansowanie projektu „Nitka” – instalacji artystycznej autorstwa Izabeli Bołoz. W przejściu łączącym Art_Inkubator i kompleks Fuzja powstał obiekt, mający za zadanie symbolicznie zintegrować dwie przestrzenie, funkcjonujące przez długi czas oddzielnie, choć historycznie tworzące jednolity krajobraz kulturowy. "Nitkę" można oglądać od 8 XI 2024. 22 XI o godz. 15 - spotkanie poświęcone instalacji.
Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała 24 VII 2024 r. Daniela Muzyczuka na stanowisko p.o. dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi. Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, Daniel Muzyczuk będzie pełnił tę funkcję do czasu rozstrzygnięcia konkursu na dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi, ale nie dłużej niż rok. Daniel Muzyczuk zastąpił na tym stanowisku odwołanego Andrzeja Biernackiego, który na dyrektora został powołany w 2022 roku przez ministra Piotra Glińskiego. Zarzut, jaki był adresowany do byłego dyrektora, to nierealizowanie planu działania muzeum.
RECENZJA. Bogusław Linda nie będzie już mógł opowiadać o mieście meneli – nie w tym miejscu. Historii, teraźniejszości i przyszłości ulicy Włókienniczej poświęcono pierwszą wystawę z cyklu prezentującego wyjątkowe miejsca Łodzi, zorganizowaną w Kamienicy Hilarego Majewskiego. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Dosłownie i metaforycznie czerpiący z natury osikowy relief Włodzimierza Ciesielskiego z układem żyłek liścia, a tuż obok intelektualny, abstrakcyjny obraz Andrzeja Gieragi z delikatnie zarysowanymi figurami geometrycznymi. Dwa skrajnie różne podejścia do sztuki, a jednak dziwnie współgrające. Trwa druga edycja wystawy emerytowanych nauczycieli akademickich ASP w Łodzi „Kontinuum”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Ukazał się IV tom monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera odbyła się 19 VII 2024 r. w Muzeum Miasta Łodzi. Ta część publikacji, zrealizowanej w ramach 600-lecia nadania praw miejskich, poświęcona jest miastu z czasów PRL i współczesnemu. Odnajdziemy w niej nieoczywiste wątki i mniej znane odsłony powojennej Łodzi.