Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
LIST OTWARTY. Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi dystansuje się do byłego dyrektora Przemysława Owczarka, przypomina, że to dzięki środowisku powstał Dom Literatury i Festiwal Puls Literatury, apeluje do władz miasta: o istotnych sprawach dotyczących łódzkiej kultury współdecydować powinno środowisko. Dziś (6 VI) Przemysław Owczarek przesłał nam na ten list odpowiedź - wierszem.
Co w numerze czerwcowym? Temat: Sekretne życie lalek. Wśród autorów m.in. Poniedzielski, Maciejewski, Syska, Sasin, Kuźmicki, Robert, Nowakowska, Jakubiec. Piszą m.in. o Łódzkich Spotkaniach Baletowych, "kultowości" filmów, Irenie Kwiatkowskiej, nowej książce Jerzego Jarniewicza, skomplikowanych losach, życiu i twórczości Stanisława Szukalskiego, przymusowi czytania i poetyce... piwnych etykiet.
To nie była wojna polsko-ruska Doroty Masłowskiej, lecz całkiem udany spektakl teatralny zainspirowany jej książką zatytułowaną „Między nami dobrze jest”.
Czas zjazdów i spotkań rodzinnych jest zazwyczaj wydarzeniem celebrowanym, pełnym wzruszeń i  opowieści. Uczestniczą w nich sami swoi, czyli bliscy. Muzeum  Miasta Zgierza otwierając swoje podwoje dla artystycznej rodziny Szadkowskich sprawiło, że każdy może radować  duszę spotkaniem z nimi za sprawą prezentowanych tam prac.
RECENZJA. Najpierw wątpliwości. Czy jeśli tekst sztuki autorstwa Albeego powstał na podstawie powieści Nabokowa, a nie jest jej przeniesieniem na scenę, to należy porównywać adaptację z oryginałem literackim? I ile wniosła, w interpretacji, inscenizacja Cyza do Albeego, który postawił twarde warunki posłużenia się jego tekstem? Jak wiadomo, 70 lat temu ta powieść odkrywała zupełnie nowe rejony literackich penetracji; dziś te problemy stały się znów niezmiernie aktualne, ale mówimy o nich inaczej…
TEMAT NUMERU. Na początku była... zbiórka przedmiotów w serwisie społecznościowym. Innymi drogami poszukiwano w ten sposób materiałów, które mogą posłużyć do wydobywania dźwięku i kolekcjonowano nie tylko gotowe dzwoneczki, ale i inne drobiazgi, które nadają się do konstruowania obiektów. Pisze Andrzej Bondski.
Dyrektor Domu Literatury w Łodzi, Przemysław Owczarek, przedstawił mediom zarzuty wobec urzędników magistratu, którzy mieli wywierać niedozwolone naciski, naruszać autonomię instytucji i dążyć do likwidacji uznanej w Polsce instytucji. Uważa też, że powołali oni nieobiektywną komisję konkursową na nowego dyrektora. Zarzuty odpierał wiceprezydent Łodzi, którego wypowiedzi sprzeciwiają się pisemnie z kolei pracownicy Domu Literatury. Wiceprezydentowi odpowiedział też dyrektor Owczarek.
Film amerykańskiej reżyserki Marthy Coolidge, nakręcony w Łodzi, 12 lipca otworzy tegoroczną edycję Festiwalu Transatlantyk. Gośćmi Gali będą m.in. Martha Coolidge oraz odtwórca głównej roli męskiej Leo Suter.
Transparentnych procedur, powołania Obywatelskiej Rady Kultury opiniującej ważne decyzje władz (np. powołania dyrektora Wydziału Kultury), doceniania własnego środowiska artystycznego i organizacji pozarządowych, stworzenia mechanizmu oceny pracy urzędników odpowiedzialnych za kulturę i zabezpieczenia autonomii instytucji kultury. To kilka z szeregu postulatów, jakie artyści, animatorzy i organizatorzy łódzkiego życia kulturalnego ogłosili dziś w Manifeście Wolnej Kultury Łodzi.
W niedzielę 19 maja 2019 roku Gminnym Ośrodku Kultury w Lubochni miał miejsce spektakl pod tytułem „Zapis u rejenta” w reżyserii Michała Adama Pająka.