Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Podczas uroczystości w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, która odbyła się 20 maja 2019 roku, Łódzki Dom Kultury odebrał nagrodę "Złoty Ekslibris" w kategorii Najlepsze wydawnictwo albumowe o ziemi łódzkiej. Doceniono książkę Alicji Woźniak „Wzornik - szycie opoczyńskie, łowickie, sieradzkie”.
Ile festiwali filmowych odbywa się corocznie w Łodzi? Na pewno kilkanaście – jeśli weźmiemy pod uwagę cykliczność i słowo „festiwal” lub „przegląd” w nazwie oraz to, że organizowane są na miejscu.
GALERIA. Oto miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, zorientowanym w najnowszych zjawiskach i popularyzującym je. Jako pierwszego do kuratorowania zaprosiliśmy Marcina Polaka.
RECENZJA. Choć taniec nowoczesny najlepiej odzwierciedla aktualne tendencje w kulturze i sztuce, klasyka wciąż ma wielbicieli. Stanowiła i nadal stanowi podstawę wszelkich nowych technik w balecie, nawet tych pozornie bardzo od niej odległych. Jej kwintesencja to zwiewność, lekkość i elegancja. Od niej edukację zaczynają wszyscy tancerze. Podczas jubileuszowej edycji Łódzkich Spotkań Baletowych nie mogło jej zabraknąć. Balet „La Sylphide” wykonali tancerze zespołu Opery Rzymskiej (Balletto del Teatro dell’ Opera di Roma).
13 maja odbyła się w Łodzi Kaliskiej trzecia debata z cyklu "Kultura na krawędzi". To wspólna inicjatywa poseł Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej i czwórki łódzkich dziennikarzy. Tematem majowego spotkania było finansowanie kultury. W dyskusji prowadzonej przez Marcina Bałczewskiego udział wzięli: Andrzej Biernacki, malarz, twórca łowickiej Galerii Browarnej, Michał Merczyński, animator kultury, pomysłodawca Festiwalu Malta i Jacek Michalak, prezes zarządu spółki Atlas, wieloletni szef galerii Atlas Sztuki.
Nasz Autor, Maciej Świerkocki, znakomity tłumacz literatury, nominowany został do XIV Nagrody Literackiej GDYNIA. W pozostałych kategoriach (poezja, esej, proza) również znalazły się nazwiska pisarzy i krytyków łódzkich lub związanych z województwem łódzkim. Co istotne, wśród nominowanych są książki wydane w Łodzi.
Promocja dla studentów na premierę „Ciszy” cieszyła się dużym zainteresowaniem. Teatr Wielki proponuje zatem kolejną akcję promocyjną związaną z XXV Łódzkimi Spotkaniami Baletowymi - „Studencie, nie bój się klasyki!”
Łódzki Dom Kultury, jako jedyna instytucja w województwie łódzkim, otrzymał dofinansowanie na realizację kolejnej edycji programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. ŁDK tym samym znalazł się w gronie 16 beneficjantów programu w Polsce.
Wsparcie finansowe obejmuje kolejne trzy lata – do 2021 roku, a łączna kwota dofinansowania wynosi 390 tys. zł.
Kateřina Minařiková niedawno została kierowniczką działu edukacji Morawskiej Galerii w czeskim Brnie – poważnej, pięciooddziałowej instytucji prezentującej i design, i sztukę dawną, i sztukę współczesną. Sztuki edukowania kulturowego Kateřina uczyła się m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi. Półroczny staż odbyła tu w 2016 r. jako studentka zarządzania kulturą, związana już z brneńską galerią, która współpracowała wtedy z Muzeum Sztuki przy organizacji łódzkiej wystawy prac Jána Mančuški.
RECENZJA. O ciszy mówić muzyką – to paradoks, który tylko w sztuce może odnaleźć sens. Pięknie pokazuje go spektakl „Cisza”, przygotowany przez zespół baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi na otwarcie XXV Łódzkich Spotkań Baletowych. Interesujące przedstawienie pozwala obiecywać sobie znakomity ciąg dalszy jubileuszowej edycji festiwalu.