Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W plebiscycie „Kalejdoskopu” Armatka Kultury 2018 zwyciężył 9. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Statuetkę odebrał jego dyrektor Przemek Glajzner.
Dwa razy dłużej niż planowano trwała dyskusja poświęcona publiczności podczas 25. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Można rzec, że każdy z gości obsadzony został według roli, jaką spełnia w polskim życiu teatralnym. I taką też rolę każdy spełnił – został reprezentantem tego, co „jego”. Jakby prowadzącej rozmowę nie udało się ustalić celu wymiany myśli.
Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit podpisał czteroletnią umowę (na okres 2019-2022) z Łódzkim Centrum Wydarzeń. Festiwal odbędzie się w Łodzi już po raz jedenasty w dniach 24-27 października.  Dotychczas ogłoszono występy Nitzer Ebb oraz DAF. Grono laureatów nagrody Człowiek ze Złotym Uchem powiększy się o dwóch znamienitych artystów – Micka Harveya i Stanisława Soykę.
Numerem kwietniowym żegnamy się z dotychczasowym wyglądem pisma. Merytorycznie jest super, tylko żeby to jeszcze wyglądało – słyszeliśmy czasem. No to będzie. W wykonaniu Jakuba „Hakobo” Stępnia. „Kalejdoskop” wywołuje dobre reakcje, czujemy, że jest ważną łódzką marką. Tę markę będziemy rozwijać, pisząc o kulturze wnikliwie i con amore, nawet jeśli nie rezygnując z ostrza sądów. Jedziemy dalej!
Tomasz Rodowicz, reżyser, aktor, muzyk, współtwórca i szef Teatru Chorea odebrał Nagrodę im. Zygmunta Hübnera "Człowiek Teatru 2019". W minionych latach uhonorowaną nią m.in. Jacka Głomba, Jerzego Trelę, Jana Englerta, Annę Augustynowicz. Rodowicz jest w tym gronie pierwszym artystą spoza głównego, instytucjonalnego nurtu.
Od środy 27 marca trwać będzie jubileuszowa edycja akcji Dotknij Teatru. Jak co roku, w akcję włączają się miasta i organizacje z całego kraju. Tegoroczny temat to: "Miasto". A co odbędzie się w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru?
„Zimna Wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, wyprodukowana przez łódzkie studio Opus Film, zdobyła siedem nagród Polskiej Akademii Filmowej. Nagrodzono najlepszy film, reżyserię, zdjęcia (Łukasz Żal), montaż (Jarosław Kamiński), dźwięk (Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski), scenariusz (Paweł Pawlikowski i Janusz Głowacki) i Joannę Kulig w kategorii najlepsza kobieca rola pierwszoplanowa.
W środę 27 marca podczas gali w kinie Iluzjon poznamy laureata pierwszej edycji Nagrody Ośrodka KARTA im. Katarzyny Miernickiej za działania na rzecz pamięci historycznej, służące wspólnocie obywatelskiej. Wśród nominowanych jest Justyna Biernat z Tomaszowa Mazowieckiego, fundatorka i prezeska Fundacji Pasaże Pamięci (o ich działaniach pisaliśmy w "Kalejdoskopie" nie raz).
– Każdy reporter powinien przyjąć taką postawę, jaką chce. Nie ma reguły. Jedni wpływają na rzeczywistość, inni chcą ją tylko opisywać. Choć przecież opisując, także wpływają. Na świadomość. Pojedynczy reporter świata nie zmienia. Ale reportaż jako gatunek na nasz świat może mieć wpływ – mówi MARIUSZ SZCZYGIEŁ, reportażysta, dziennikarz i pisarz, który niedawno spotkał się z czytelnikami w Łodzi.

ANIMAGIA jest niezwykłym zjawiskiem teatralnym nie tylko w skali województwa łódzkiego, ale też kraju. Żeby o tym się przekonać musiałem pokonać niełatwą drogę…