Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Jest pewna schizofrenia (a może hipokryzja) w filmach takich jak „Kurier” Władysława Pasikowskiego. Z jednej strony twórcy zastrzegają, że to po prostu sensacyjna opowieść szpiegowska, osnuta jedynie wokół losu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, postaci historycznej. Z drugiej natomiast motorem napędowym fabuły czynią realia historyczne, zdarzenia rozgrywające się w dramatycznym momencie dziejów Polski.
Warsztaty tradycyjnej pieśni romskiej, wernisaż wystawy, wspólne muzykowanie, rozmowy i wzajemne poznawanie się - oto program rozłożonych na dwa dni obchodów Międzynarodowego Dnia Romów, który przypada 8 kwietnia. Pomysłodawczynią cyklu spotkań z kultura Romów jest Ewa Łukasiewicz z Teatru Szwalnia, która realizuje projekt artystyczny NieObcy.
Jan P. Matuszyński, reżyser filmu „Ostatnia rodzina”, oraz Michał Marczak, autor zdjęć do filmu „Wszystkie nieprzespane noce” zostali laureatami prestiżowego Konkursu im. Andrzeja Munka organizowanego przez Szkołę Filmową w Łodzi dla debiutujących reżyserów i autorów zdjęć filmowych.
RECENZJA. Powiedzenie, że do kin trafił właśnie film Adama Guzińskiego „Wspomnienie lata”, potraktować trzeba jako pewne nadużycie. Wyprodukowany w słynnym na świecie łódzkim studiu Opus Film, blisko trzy lata czekał na dystrybutora. W Łodzi jest grany w jednym kinie na jednym seansie w najmniejszej sali mieszczącej 18 widzów. Ma zatem spore szanse, by przejść niezauważony, a nie zasługuje na to.
Rozterka rodzi się, gdy zaczynają odchodzić ci, których znaliśmy, a nie byli jakimiś abstrakcyjnymi postaciami z mediów, z rozmów sąsiedzkich, rodzinnych, albo z czołówek filmowych.
Rozpoczął się 25. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Na gorąco pisze o nim Małgorzata Karbowiak w cyklu "Po zejściu do szatni".
To tytuł nowej neonowej instalacji artystycznej, którą można oglądać na bocznej ścianie budynku przy ulicy Narutowicza 21 (skrzyżowanie z ul. Sienkiewicza). Pionowy neon o wymiarach 2,5 m x 8 m składa się z dwóch tytułowych słów, które pulsują naprzemienne w rytm oddechu. Autorami instalacji są architekci Katarzyna Furgalińska i Łukasz Smolarczyk z pracowni Supergut Studio z Katowic.
– Dalajlama mówi, że człowiek jest dobry, a przecież widzę i wiem, że tak nie jest. Pocieszeniem jest dla mnie forma. To, jak wiersze są zrobione, co sztuka może zrobić dla mnie – i z czytelnikami – mówi IZABELA KAWCZYŃSKA, pochodząca z Łodzi poetka i pisarka urodzona w 1980 roku.
Łódź zyska nową przestrzeń kulturalną – jesienią w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego powstanie scena teatralna. Dyrektorem artystycznym teatru Monopolis będzie Kamil Maćkowiak, znany łódzki aktor, który po tym, jak zostawił Teatr im. Jaracza, założył własną fundację i gra autorskie spektakle na deskach Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych oraz w zespole warszawskiego Teatru Polonia.
Tydzień temu w galerii przy ul. Sieradzkiej 8 zakończyła się wystawa prac uczestników warsztatów plastycznych ODA . Spośród zaprezentowanych prac uwagę wielu osób zwracały niedużych rozmiarów obrazy olejne przedstawiające owoce.