Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Do grona aktorek i aktorów czytających wybrane najlepsze teksty z 45-letniej historii "Kalejdoskopu" dołącza Magdalena Wieczorek, laureatka naszej nagrody dla młodego aktora za kulturę słowa na 36. Festiwalu Szkół Teatralnych i (decyzją jury) Grand Prix (wraz z całą obsadą "Przebudzenia wiosny" w reż. Kuby Kowalskiego).
Od lat to pewnik, że na wystawie najlepszych dyplomów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych (od kilku edycji zwanej „Prime Time”) zobaczymy wiele ciekawych, wartościowych prac. Te, które zrealizowano w 2018 roku, nie odbiegają pod tym względem od wcześniejszych. Ale tym razem magistranci w większym stopniu niż ich poprzednicy poszli w kierunku twórczości zaangażowanej, sztuki z treścią, o czymś i po coś.
Nie Dom Literatury, jak zapowiadano, ale Biblioteka Miejska stworzy i poprowadzi mającą powstać mediatekę. Otwarcie jest planowane na rok 2020.
„Biznes i kultura – kreatywne skrzyżowanie” to temat przewodni lutowego numeru „Kalejdoskopu”. Jak obecnie rozumiemy mecenat? Jak na relacje kultury i biznesu wpływają regulacje prawne? O związki kultury z biznesem zapytaliśmy artystów, ludzi kultury, organizatorów wydarzeń kulturalnych, mecenasów, przedsiębiorców i przedstawicieli firm.
RECENZJA. To przedstawienie – z wizualną agresją, teatralne „do bólu” – robi duże wrażenie. Może się  odnosić i do dzisiejszego świata, w którym coraz trudniej nam się znaleźć.
Wyspiański w Opocznie, Citroen w Głownie, pierwowzór Supermana spod Strykowa... W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznie w Łodzi premierę miała książka „Sekrety województwa łódzkiego” (Dom Wydawniczy Księży Młyn). Spotkanie z jej autorami nazwano nawet nieoficjalną inauguracją obchodów 100-lecia województwa.
Tym razem niecodziennie - już teraz przedstawiamy bohaterkę okładki nowego numeru i nowe nagrania "Kalejdoskop NaGłos". Łączy je osoba Grażyny Błęckiej-Kolskiej.
RECENZJA. Co to znaczy być w roli komediowej, grać w komedii? Czego to wymaga od aktora? A czego od reżysera? „Manewry weselne” w Teatrze Powszechnym to taka komedia podana na tacy. Pisze Łukasz Kaczyński
Racjonalista Joyce w literaturze pozornie szydził z okultyzmu, mistycyzmu i ezoteryki, w życiu prywatnym był zaś, jak na Irlandczyka przystało, przesądny.
Stanisław Janicki kojarzy się wielu osobom z nadawanym przez ponad trzydzieści lat na antenie Telewizji Polskiej  programem “W starym kinie”. Siedząc wówczas w charakterystycznych czarnych okularach ciekawie opowiadał o przedwojennych polskich i zagranicznych filmach…