Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Rok 2019 będzie dla nas rokiem jubileuszu 45-lecia pisma. Tak! To w maju 1974 roku ukazał się pierwszy numer "Kalejdoskopu". Będzie się działo! Co dokładnie planujemy?
Powitajmy Nowy Rok z „Kalejdoskopem”, który w 2019 r. świętuje 45-lecie istnienia! Z okazji jubileuszu uwalniamy okładkę, to znaczy ogłaszamy konkurs na zaprojektowanie majowej okładki!
Do Kutnowskiego Domu Kultury 3 stycznia  można wybrać się na komedię Moliera „Mieszczanin szlachcicem”, którą wystawia Kutnowski Teatr Amatorski im. A. Fredry pod kierownictwem Jagody Kubiak.
Łódzki Dom Kultury podsumował drugą edycję „Łódzkiego pełnego kultury”. Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego, podczas konferencji prasowej w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina docenił zarówno edukacyjne walory tego projektu, jak i jego wkład w upowszechnianie kultury w regionie.
W Galerii Nowa Gdynia można do 6 lutego 2019 r. oglądać wystawę malarstwa Romana Opalińskiego. Druga w historii galerii wystawa ukraińskiego artysty o polskich korzeniach nosi tytuł "Składanka". Poprzednia odbyła się w kwietniu 2015 roku, zatytułowana "Nasze legendy" cieszyła się wielkim uznaniem publiczności. Opaliński ma w Polsce wielu entuzjastów, ma też kolekcjonerów swojej twórczości czekających na nowe prace – już w dniu wernisażu kupili kilka obrazów.


W ogrodzie pałacu Bidermanna w Łodzi odbył się niezwykły eksperyment - na zrekonstruowanym biopleografie, wynalazku, którego wcześniejszą wersję Kazimierz Prószyński opatentował w 1894 roku, a więc przed pierwszym pokazem braci Lumière - kręcono remake pierwszego polskiego filmu fabularnego „Powrót birbanta” z udziałem Jakuba Gierszała w reżyserii Piotra Szczepańskiego.
W Tomaszowie Mazowieckim działa pracownia, która od podstaw uczy nie tylko ceramicznego rzemiosła. Podczas zajęć można ćwiczyć zdolności manualne – jeśli dzieci najpierw wezmą do ręki dłutko, to potem łatwiej im pójdzie z trzymaniem długopisu i pisaniem.
- reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, również były poseł i senator. W lutym skończyłby 90 lat. 13 grudnia w Szkole Filmowej w Łodzi przemawiał z ekranu do zgromadzonych na uroczystości przyznania mu i operatorowi Jerzemu Wójcikowi tytułu doktora honoris causa łódzkiej uczelni.
Publikujemy wspomnienie o Bartku Niedzielskim, jednym z organizatorów festiwalu komiksów w Strasburgu, związanym także z Festiwalem Komiksu w Łodzi, również wtedy, gdy jeszcze odbywał się w Łódzkim Domu Kultury. Niedzielski zginął w wyniku ran odniesionych podczas zamachu terrorystycznego w Strasburgu, gdy próbował zatrzymać zamachowca. Był "kompulsywnym altruistą”, obywatelem świata - pisze Wojciech Birek.
RECENZJA. „Pomysłowe mebelki z gąbki”. Jak to ugryźć? Jak nie dać się zwieść pozornej śmieszności? Może tak: Mariusz Grzegorzek wciągnął dyplomantów aktorstwa w spektakl, który jest beką* z beki. O spektaklu w Teatrze Studyjnym pisze Łukasz Kaczyński.