Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Na polskim rynku księgarskim po raz pierwszy ukazała się książka Aleksandra Sołżenicyna „Pruskie noce”(wydawnictwo Fundacji Ośrodka KARTA) w przekładzie Michała B. Jagiełły – autora współpracującego z „Kalejdoskopem”.
Jak jawi się duch Łodzi? Geist tego tworu, który na ziemiach polskich stanowi obcy wtręt, nowoczesny byt urbanistyczny, inny od środkowoeuropejskich metropolii z ich średniowiecznymi tradycjami i układem śródmieścia?
Drukowany felieton trafia do czytelników spóźniony, uruchamiając sensy inne od tych, jakie towarzyszą jego pisaniu. Żyje kontekstem dni przyszłych, gdy teraźniejszość autora można co najwyżej poddać niepewnej rekonstrukcji.
Sto lat temu urodził się Bergman. Autor 48 filmów, 125 spektakli teatralnych i 20 telewizyjnych, trzech oper, 40 słuchowisk radiowych, 12 osobnych scenariuszy, 19 dramatów i dwóch książek. Spuścizna godna geniusza.
Izabela Filipak (Izabela Morska) została laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Statuetkę i czek na 50 000 złotych wręczono podczas gali kończącej festiwal Puls Literatury.
WYWIAD specjalnie dla nas! Szkot RAY WILSON, niegdyś wokalista grupy Genesis,  swoje 50. urodziny świętował w Łodzi. 
Trwają prace nad nowym layoutem pisma, który przygotowuje Jakub Hakobo Stępień, zaliczany do grona 50 najlepszych plakacistów na świecie, specjalista od grafiki użytkowej, autor identyfikacji wizualnych m.in. dla Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski. Chcemy, byście również Państwo - nasi Czytelnicy i Sympatycy, ludzie żywo zainteresowani kulturą - włączyli się w prace nad szatą graficzną pisma.
Okazało się, że starsi mieszkańcy Konopnicy wiedzieli mnóstwo o „starożytnościach” w swojej miejscowości, na przykład, że była w tym miejscu osada z okresu wpływów rzymskich z I-IV wieku, po której pozostały warsztat garncarski, kuźnia, spichlerz, a w pobliżu cmentarzysko.
– Można potraktować miasto jako osobę, pytać jak ta postać wygląda, jaki ma charakter, jak wpływa na innych? – mówi MAŁGORZATA SIKORSKA-MISZCZUK, autorka wystawionej już w Łodzi w Teatrze Nowym sztuki „Kobro” oraz libretta opery „Człowiek z Manufaktury”, która będzie miała premierę w lutym w Teatrze Wielkim.
5 grudnia po raz 16 przyznano Nagrodę im. Katarzyny Kobro. Założeniem nagrody wręczanej przez artystów jest wyróżnienie i uhonorowanie postaw twórców progresywnych i poszukujących. Laureatem za 2017 rok został Piotr Bosacki.