Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
– Trzeba uważać na to, co się robi. Nie dać się zjeść przez komercję. I nie wpaść w rutynę i bezsens. To jest dla mnie najbardziej dramatyczne, jeżeli widzę człowieka, który już tylko zarabia pieniądze, aby mieć więcej i więcej, ale to, co robi, nie ma żadnego sensu – mówi WOJCIECH PSZONIAK, który wystąpi w roli Przybysza w operze „Człowiek z Manufaktury” w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Właśnie ukazał się „Elementarz Wytwórni Filmów Oświatowych” Michała Dondzika, Krzysztofa Jajko i Emila Sowińskiego - prezentacja dziejów i dorobku jednej z najstarszych instytucji filmowych w Łodzi.
Dokument „Over the Limit” w reżyserii Marty Prus  otrzymał Statuetkę Kryształowego Jabłka, nagrodę główną w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich na 23. Forum Kina Europejskiego CINERGIA, które w sobotę skończyło się w Łodzi. Kryształową Łódką jury Konkursu Europejskich Debiutów i Filmów Drugich uhonorowało duński film „Winni” w reżyserii Gustava Möllera.
Bogusław Linda, grający Władysława Strzemińskiego w „Powidokach” Andrzeja Wajdy, wystąpił w spocie promującym dobiegającą końca inwestycję Muzeum Sztuki w Łodzi. Reklama nakręcona przez Opus Film i wyreżyserowana przez Piotra Szczepańskiego jest emitowana w największych polskich stacjach telewizyjnych oraz na kanałach VOD.
XII edycja łódzkiego festiwalu literackiego Puls Literatury odbywa się pod hasłem "Północ - Południe" Odmienne kręgi kulturowe, odmienne mentalności wynikające po części z warunków klimatycznych. I literatura, która próbuje te odmienne kultury sobie przybliżyć. Spotkanie ludzi piszących i czytających potrwa 9 dni wypełnionych rozmowami, koncertami i projekcjami filmowymi. 
Na taką publikację mieszkańcy Ziemi Opoczyńskiej czekali dawna. Teraz wreszcie otrzymali kronikę swej językowej tożsamości.
Wojciech Pszoniak, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Andrzej Poniedzielski, Przemysław Owczarek, Łukasz Maciejewski, Rafał Syska, kulisy pracy nad nowym layoutem "Kalejdoskopu" (i ankieta dla Czytelników) tomaszowska pracownika ceramiki, mocny debiut autorki fantasy ze Zgierza, Conrad od nowa przetłumaczony, recenzje teatralne, architektura jako źródło sił narracyjnych, a TEMATEM NUMERU: Artyści słuchają / miasto mówi - to i jeszcze więcej w grudniowym numerze pisma.
Lwów jest nieobecny w podręcznikach światowej historii sztuki – niesłusznie. W dobie twórczości awangardowej sporo się tu działo – przekonaliśmy się o tym już dzięki wystawie w Muzeum Sztuki „Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta” na przełomie ubiegłego i bieżącego roku. Teraz w trzech galeriach Łódzkiego Domu Kultury trwa ekspozycja, którą można traktować jako pewne uzupełnienie tamtej prezentacji.
Reżyser Jan Jakub Kolski, podczas spotkania z publicznością na 23. Forum Kina Europejskiego Cinergia, przyznał, że recenzjami przejmuje się bardzo, ale i tak robi swoje. W najnowszym filmie „Ułaskawienie” sięgnął po dobrze nam znaną poetykę i nasycił ją emocjami tak mocno, że od obrazu nie sposób się oderwać, nawet gdy ociera się o ckliwość i tematy, których w polskim kinie jest już dość.
RECENZJA. O miłości powiedziano już w teatrze wszystko. Ale gdy wszystko dzieje się jakby pierwszy raz? To jakby (wiemy o tym skądinąd) czyni wielką różnicę… Banalna historia małżeństwa z dziesięcioletnim stażem, opowiedziana przez bohaterów w ciągu jednej nocy, zawiera doświadczenia znane z prawie całej literatury (prawie także robi wielką różnicę).