Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
„WspieraMY kobiety z SENSem” to jeden z 29 projektów realizowanych w województwie łódzkim, który otrzymał dofinansowanie ze środków Łódzkiego Domu Kultury oraz Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w ramach zadania pn. „Współorganizacja projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego”.
W drodze z porewolucyjnej Rosji na Zachód Łódź miała być dla Kobro i Strzemińskiego tylko przystankiem do awangardowego Paryża. Stała się domem. Blisko sto lat później marzenie o podboju Paryża może się spełnić. Wystawiano tam ich prace, jednak dotąd nie poświęcono im monograficznej wystawy obejmującej całokształt twórczości. Muzeum Sztuki nadrabia zaległość.
Dobór spektakli pierwszego dnia festiwalu jest bardzo istotny, bo  po pierwsze – mówi o teatralnych hierarchiach, przyjętych przez organizatorów, po drugie stanowi punkt odniesienia dla dalszych prezentacji. 31. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich ŁóPTA relacjonuje, i pyta młodych twórców czym jest dla nich teatr, Paulina Ilska.
Notatki wokół spektaklu „2.0.4.5. Miniopera metafizyczna” w Teatrze Chorea.
Tegoroczna edycja Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich przyciągnęła do Łódzkiego Domu Kultury najlepsze grupy teatralne nie tylko z Łodzi, ale z całej Polski. W weekend 5-7 października po obejrzeniu 18 spektakli konkursowych jury w składzie: Ewelina Ciszewska, Tomasz Ciesielski i Przemysław Sowa przyznało trzy nagrody główne, jedną nagrodę aktorską oraz trzy wyróżnienia aktorskie.
Ksiądz Waldemar Sondka od dwóch lat nie organizuje już Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, ale wciąż zaprasza do Łodzi znakomitych artystów. W tym roku okazją do dwutygodniowego maratonu kulturalnego będzie jubileusz 25-lecia Kościoła Środowisk Twórczych.
Maciej Wojtyszko, reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, pisarz, autor sztuk, komiksów i filmów animowanych, zostanie szefem artystycznym Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi. Przez ostatnie miesiące scena pozostawała bez takowego, po tym jak rozstał się z nią Andrzej Bart,  uznany pisarz, reżyser znany z realizacji w Teatrze TV, dokumentalista. 
Istnieje wiele tematów związanych z naszym województwem, których nigdy nie próbowali rozwikłać eksperci. A warto. Dlatego podjęliśmy się tego zadania. Dziś wywiad z p. STANISŁAWEM WOKULSKIM, bohaterem „Lalki”, który chciał rzucić się pod pociąg w Skierniewicach.
Postrzeganie filmu jako kompletnego, mającego początek i koniec utworu, wyświetlanego w kinie lub na ekranie telewizora już nie wystarcza. Żyjemy w świecie postępującego rozproszenia audiowizualnych treści, a fetyszem jest nieograniczony dostęp do filmów i prawo ich dowolnego przeobrażenia – pisze RAFAŁ SYSKA, dyrektor Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, historyk filmu i adiunkt habilitowany w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ.
Kolejne Forum Twórczości Dojrzałej Przystanek 60+ odbyło się w Miejskim Domu Kultury w Radomsku 2 października. Seniorzy z powiatu radomszczańskiego mieli możliwość wysłuchać wykładów na temat aktywności wieku dojrzałego, wykorzystania portali społecznościowych do promocji twórczości artystycznej.