Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
ROZMOWA. Przeczuwam, że przyszłość będzie o wiele mniej technologicznie "nasączona" niż wmawiają nam to Netflixowe seriale. Zresztą kinowe czy literackie wizje technologicznej przyszłości myliły się - mówi MARIUSZ GRZEGORZEK, rektor Szkoły Filmowej w Łodzi, reżyser, którego ostatni spektakl "Otchłań" w Teatrze im. Jaracza podejmuje temat relacji człowieka i technologii.
O swojej wizji komiksu, o tym, co się dziś sprzedaje, a co niekoniecznie, mówili główni goście Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier: Alvaro Oritz, Peter Milligan, Brian Azzarello i Greg Lockard. Słuchał Patryk Lewy.
Projekcja dokumentu o Irenie Sendlerowej oraz spotkanie z producentem filmu Piotrem Piwowarczykiem.
Już jest! Październikowy „Kalejdoskop”, a w nim miedzy innymi m.in.: Mariusz Grzegorzek i Tomasz Rodowicz pytają o człowieka przyszłości, Mateusz Poradecki i Kevin Kołeczek sprawdzają jak robią to filmowcy i pisarze, Rafał Syska (dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej) pisze o zjawisku jakim jest nie-film, Maciej Świerkocki o seksie w "Ulissesie".  
ESEJ. Co jest najważniejszym czynnikiem inicjującym bunt: radykalizm nadziei, erupcje gniewu na niesprawiedliwość czy nagromadzone doświadczenie frustracji? A może – jak chcieli uczestnicy maja 68 – zawiązanie zupełnie nowej relacji pomiędzy wyobraźnią, potrzebami i pragnieniami jednostek? Publikujemy w całości esej prof. Tomasza Majewskiego, który ukazał się w numerze wrześniowym "Kalejdoskopu" w dodatku specjalnym poświęconym Festiwalowi Łódź Czterech Kultur i "Kulturze buntu".

9. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja w tym roku w dniach 18-21 października zagości w murach słynnej łódzkiej Szkoły Filmowej. Gwiazdą panelu „Kinofilia po końcu kina” będzie Grażyna Torbicka.
IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Region w kulturze" odbędzie się 28 września w Bełchatowie. Wydarzenie poświęcone jest zagadnieniom regionu w dyskursie szeroko rozumianych nauk humanistycznych i społecznych.
Andrzej Korzyński, ceniony kompozytor, aranżer oraz producent – autor m.in. przeboju „Żółte kalendarze” Piotra Szczepanika czy muzyki do filmów Andrzeja Wajdy i Andrzeja Żuławskiego – otrzyma podczas festiwalu Soundedit nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem”. Organizatorzy przeznaczyli na twórczość wybitnego artysty cały dzień. Program festiwalu po raz pierwszy zawiera propozycje adresowane do dzieci.
Spektakl "Comfort Zone" zgierskiego teatr Art. 51 zobaczymy podczas uroczystego otwarcia festiwalu Szwalnia DOK3. Teatr obchodzi jubileusz 15-lecia.
Grand Prix 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Złote Lwy zdobył film „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, wyprodukowany przez łódzkie studio Opus Film i nakręcony m.in. w łódzkich plenerach. „Zimna wojna” jest też tegorocznym polskim kandydatem do Oscara.