Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Wszystko tu jest teatrem. Scenografia, aktorzy, ale tym razem także i my, widzowie. Tyle że w tę z polotem zainscenizowaną galę filmową sprzed 50 lat wpisane zostały teksty autentyczne. Wypowiedziane przez ludzi kina podczas wręczania środowiskowych nagród za rok 1968. I co z tego wyszło na scenie Teatru Nowego?
Już za miesiąc, w październiku, będzie można podziwiać pierwsze efekty prac renowacyjnych w Pałacu Poznańskich. Zdjęte zostaną rusztowania od strony ul. Ogrodowej i Zachodniej. Pod nimi kryje się odnawiana elewacja, której kolor jest niemal identyczny z tym sprzed ponad 100 lat.
Łódzki Dom Kultury do końca roku zrealizuje 39 projektów w Łodzi i regionie. Podczas kolejnej konferencji prasowej przedstawiono owe przedsięwzięcia, skierowane do wszystkich grup wiekowych. W sumie są one współorganizowane przez ok. 60 podmiotów.
Waldemar Zawodziński, od lipca mianowany dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru im. Jaracza w Łodzi przedstawił plany repertuarowe na nowy sezon. Szczególny, bo jubileuszowy - Jaracz, spadkobierca polskiej sceny w wielokulturowym mieście, świętuje 130-lecie. Von Trier, Czechow, Villqist, Gombrowicz, Kościelniak, Wierzchowski, Bogajewska.To tylko część planów.A pierwsza z premier już w nadchodzący weekend. 
Według przedstawionego w kwietniu ogólnopolskiego rankingu Narodowego Centrum Kultury dotyczącego wydatków na kulturę, Kutno jest liderem wśród średniej wielkości miast naszego województwa. Zajęło szóste miejsce na 119 ośrodków.
Za nami XI odsłona Pejzażu Malowanego Ziemi Łódzkiej. Tegoroczny plener odbył się na terenie powiatu piotrkowskiego. Zainteresowani od maja do końca lipca odwiedzili m.in. Wolbórz, Czarnocin czy Sulejów, aby inspirować się tradycją, historią, zabytkami kultury, jak również walorami turystycznymi tych miejsc.
Czy mi się wydaje, czy naprawdę jest jakoś nerwowo? Serio pytam, bo do mojej bardzo podmiejskiej ulicy na skraju lasu niewiele dociera. Sam też raczej nie staram się dowiedzieć, bo – ujmę to nieco fatalistycznie - jak ma coś przyjść, to i tak przyjdzie.
Za nami nami kolejna edycja on/off kultura pn. „Miasto gra wieś_2.0”, która odbyła się 20 września w Łódzkim Domu Kultury. Tym razem spotkanie było poświęcone muzyce tradycyjnej z Opoczyńskiego. Wystąpiła znana nie tylko w Łodzi kapela Odpoczno.
W 2017 r. Krzysztof Laszkiewicz dokonał odkrycia, którym zapisał się w historii Łodzi. Historyk, regionalista, a na co dzień właściciel firmy reklamowej dotarł do podpisanego przez króla Władysława Jagiełłę aktu renowacyjnego miasta z 1433 r., który od stu lat uważano za zaginiony! Niedawno pokazano go publicznie. Pisze Patryk Lewy.
RECENZJA. Gdzie w Teatrze Chorea podział się teatr? Myślę o „Szczelinie” sprzed trzech sezonów, gdzie w sferze inscenizacji i symboliki tyle „działo” się poza muzyką, pieśniami i ruchem. Albo o „Ciemności”, premierze z minionego sezonu, już całkiem „na bogato”, gdy aktorom (także niewidomym) towarzyszyły tradycyjne lalki, maski, wizualizacje i reżyseria świateł. Gdzie to się podziało? Pisze Łukasz Kaczyński