Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Nagroda Literacka Gdynia pomaga rozeznać się w nowościach polskiego rynku wydawniczego. Opiniotwórcze jury, podział na kategorie (poezja, proza, esej, przekład), niedyskryminowanie małych wydawnictw – wszystko to sprawia, że tę nagrodę warto śledzić. W tym roku wśród 20 nominowanych pozycji znalazły się dwie, które można uznać za książki „łódzkie”: Sława Lisiecka została wyróżniona za przekład Bernharda, natomiast w dziedzinie poezji w finałowej piątce znalazł się tom wydany przez Dom Literatury – "Na koniec idą" Macieja Topolskiego (debiut krakowskiego poety). Jak wypadł na tle pozostałych nominacji?
Tytułowe krzesła są w ruchu ponad godzinę. Zdaje się, że animowane są przez nadzwyczajne moce, może Los? Może Pana Boga? I to one, a jest ich całe mrowie przeróżnego autoramentu, partnerują dwojgu bohaterom. W całym tego słowa znaczeniu.
Cechy, które niegdyś kazały patrzeć na komiks jak na strywializowany gatunek, dziś są jego głównymi atutami. Trudno rozstrzygnąć, czy pozornie przezroczyste medium, w którym wszystkiego jest w sam raz, skomplikowało się na naszych oczach, czy też zmieniły się priorytety kultury.
Dwudziesta edycja Nagrody Złotego Pióra im. Jerzego Katarasińskiego dla dziennikarzy zajmujących się łódzką kulturą jest zarazem ostatnią. Tak zdecydowała fundatorka – poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska. Do tej pory wręczano jedną statuetkę – na pożegnanie pojawiły się dwie.
RECENZJA. Ostatnim konkursowym spektaklem XX Przeglądu Małych Form Teatralnych „Letnia Scena” była "Nasza Kamienica – kolaż poetycko-muzyczny". Przedstawienie to zostało zaprezentowane przez siedmioro studentów IV roku Wydziału Aktorskiego Łódzkiej Szkoły Filmowej.
W czasach młodości chmurnej, durnej i walczącej pozwoliłem sobie tak napisać o szkole – tutaj się robi proszę Państwa nowy mózg – szare komórki do wynajęcia. Dziś proponuję lżejszą wersję.
Jeden. Tylu łódzkich aktorów znalazło się w ogłoszonym właśnie Subiektywnym spisie aktorów teatralnych Jacka Sieradzkiego (edycja dwudziesta szósta). To gorzej niż przed rokiem - wtedy również w Spisie pojawił się jeden aktor etatowy, ale w sumie aktorów i aktorek oglądanych na scenach łódzkich było czworo.
Tablicę upamiętniającą pobyt w Łodzi Józefa Rotha odsłonięto w niedzielę 2 września na budynku Hotelu Savoy. To w nim przebywał austriacki pisarz i dziennikarz żydowskiego pochodzenie w 1924 roku, wracając z Syberii, i w nim osadził akcję głośnej powieści, która od nazwy hotelu wzięła tytuł. W uroczystości wziął udział m.in. ambasador Austrii w Polsce dr Werner Almhofer oraz konsul honorowy Austrii Paweł Zyner, który wydarzenie poprowadził.
– Pewność siebie jest, że tak powiem, chwiejną liną. Niepewność daje mi poczucie ciągłej energii, dążenia do rozwoju. Gdy czuję się gdzieś zbyt pewnie, myślę o zmianie miejsca albo o dłuższym odpoczynku – mówi PAULINA WALENDZIAK, absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi.
W weekend 8-9 września w Łodzi na ulicy Piotrkowskiej odbyła się kolejna edycja Mixera Regionalnego, czyli największej imprezy promującej województwo łódzkie.