Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Dwudziesty piotrkowski festiwal „Interakcje” to czas rozliczeń i przemyśleń, ale nie służących końcowemu podsumowaniu, tylko rozwojowi. Dlatego doroczne święto perfomance’u tym razem podzielono na dwie części: finalizujący wcześniejsze dokonania majowy „Koniec” i nadchodzący wrześniowy „Początek”.
PODSUMOWANIE. Transatlantyk Festival mamy za sobą – podczas gali zamknięcia w EC1 wręczono furę nagród filmom, młodym kompozytorom i osobistościom, które mają budować prestiż imprezy. A prestiż jest potrzebny, bo festiwal, wymyślony i firmowany przez kompozytora i zdobywcę Oscara Jana A.P. Kaczmarka, niezmiennie wzbudza kontrowersje.
Pokaż mi spis kontaktów w swoim smartfonie, a dowiem się, kim jesteś. Nazwiska powiedzą wszystko? „Wiersze dla kolegów” Rafała Gawina, najnowszy zbiór łódzkiego poety, to w sporej części taka właśnie książka telefoniczna.
Zaprosiliśmy do współpracy Patryka Lewego z XXVI LO w Łodzi. Nieprzypadkowo – jego teksty wyróżniały się spośród innych zgłaszanych do Konkursu im. Wojciecha Słodkowskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na najlepszą realizację dziennikarską, organizowanego przez Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi.
W wakacyjnym numerze kulturalnego pisma powinienem polecić lekkie a dobre komiksowe lektury na urlop lub zdradzić, co szykują wydawcy na drugą połowę roku. Ale nie pójdę tą drogą i z przyjemnością cofnę się do zakończonego roku szkolnego.
„Nasz mąż nie żyje” to 45. premiera kutnowskiej Grupy Teatralnej „Od jutra”. Czarną komedię Jacka Gertnera po raz pierwszy można było zobaczyć 25 lipca, spektakl będzie grany także jesienią.
Na zakończenie Transatlantyk Festival 20 lipca wręczone zostały nagrody - honorowe i konkursowe. Wyróżniono: Janinę Ochojską, Diane Warren, Joannę Kulig, Sally Potter. Film „Młodość Astrid” głosami festiwalowej publiczności zdobył Transatlantyk Distribution Award.
Jak łączyć kulturę i turystykę, szukając klucza do mikrowypraw w województwo łódzkie? Dostarcza go np. historia pleneru malarskiego „Pejzaż malowany ziemi łódzkiej”, organizowanego od 11 lat. Pierwsze pięć edycji odbywało się w całym województwie, każda kolejna – w wybranym powiecie.
– Po Szkole Filmowej w Łodzi wiedziałem, jakie filmy chcę tworzyć: pochodzę z małego miasteczka i to będzie mój temat. To spore ograniczenie, ale jak się w nie wierzy, dostrzega się, że jednak są diamenty w popiele – mówi ANDRZEJ BARAŃSKI. Retrospektywa jego twórczości zostanie pokazana w lipcu na festiwalu Transatlantyk.
– To jest film o wielkiej tajemnicy, dlatego nic nie możemy powiedzieć – zgasił wszelkie pytania dziennikarzy producent filmu „Kurier” Klaudiusz Frydrych podczas zdjęć w pałacu Izraela Poznańskiego w Łodzi. Podobnie jak reżyser filmu Władysław Pasikowski, przyjął zasadę, że nie rozmawia z mediami.