Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
EDYTORIAL / lipiec-sierpień 2018. Ruch, motyw podróży i jej związki ze sztuką, przewijają się przez cały numer: od Jana A.P. Kaczmarka i „nadpływającego” festiwalu Transatlantyk począwszy, po rozmowę z Tomaszem Koniecznym, wychowanym na łódzkiej Retknii, związanym z operami Niemiec i Austrii, który w lipcu jako pierwszy Polak zaśpiewa na prestiżowym festiwalu w Bayreuth (a po wakacjach w Filharmonii Łódzkiej!).
Jeden z ośmiu odcinków serialu „Wojna i Ja”, zrealizowanego przy znaczącym udziale polskich artystów (w Łodzi powstały figurki, makiety i miniaturowe modele wykorzystane w serialu), otrzymał nagrodę dla najlepszego dziecięcego programu dokumentalnego na Niemieckim Festiwalu Mediów dla Dzieci GOLDENER SPATZ.
Rozstrzygnięto konkurs na współorganizację projektów kulturalnych z samorządowymi instytucjami kultury z województwa łódzkiego w 2018 r. Wsparcie finansowe otrzyma aż 29 instytucji, na łączną kwotę 100 000 zł.
Jak informuje łódzkie Narodowe Centrum Kultury Filmowej, wartość jego zbiorów przekroczyła właśnie milion złotych. A do czasu otwarcia instytucji zapewne się podwoi.
Przy pełnej widowni odbyła się podczas Festiwalu Transatlantyk polska premiera „Donbasu” Siergieja Łoznicy. Obraz o społecznych i politycznych konsekwencjach wojny na wschodzie Ukrainy był dotąd pokazany i nagrodzony na 71. Festiwalu Filmowym w Cannes. W łódzkim Multikinie Łoznica opowiedział o szczegółach pracy nad nietypowym przedsięwzięciem. 17 lipca minęła czwarta rocznica zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego, w którego trafił, według ustaleń śledczych, rosyjski pocisk rakietowy Buk.
Rozpoczyna się 8. edycja Transatlantyk Festival. To trzecia odsłona tej imprezy w Łodzi. Podczas ośmiu festiwalowych dni pokazanych zostanie ponad 200 filmów z 60 krajów świata, a 50 z nich będzie miało na Transatlantyku swoją polską premierę. Pokazom filmowym będą towarzyszyć spotkania z twórcami. Transatlantyk to także wydarzenia muzyczne, warsztaty, wykłady oraz debaty.
– Lada chwila nastąpi rozstrzygnięcie przetargu na projekt wykonania mediateki przy ul. Moniuszki. Projekt dotyczy dwóch zabytkowych (obecnie zdewastowanych) budynków pod numerami trzy i pięć – poinformowała Natalia Olszewska z Wydziału Zarządzania Projektami Urzędu Miasta Łodzi.
– Kiedy skończyłem Szkołę Filmową w Łodzi, już wiedziałem, jakie filmy chcę tworzyć: pochodzę z małego miasteczka i to będzie mój temat. Było trochę tak, jakbym postanowił zostać księdzem. Miasteczko to przecież spore ograniczenie, ale jak się w nie wierzy, dostrzega się, że jednak są dia-menty w popiele – mówi reżyser ANDRZEJ BARAŃSKI.
"Święto wolności" to hasło jubileuszowego XX. Przeglądu Małych Form Teatralnych "Letnia Scena 2018" w Domu Literatury w Łodzi (3 lipca - 5 września). Zakwalifikowano do niego 8 z 29 zgłoszonych przedstawień. Czym charakteryzuje się teatr pory letniej i jakie formy sceniczny będzie oglądać - pytamy odpowiedzialnego za program LS reżysera Andrzeja Czernego.
Zaczęła się XX. edycja Przeglądu Małych Form Teatralnych "Letnia Scena 2018" w Domu Literatury. Towarzyszy mu hasło "Święto wolności". Po widowisku muzycznym Teresy Stokowskiej-Gajdy "Do ciebie Polsko", przedstawieniu gospodarzy konkursu, czas na spektakle gościnne. Zapraszamy do naszego serwisu festiwalowego.