Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Nim organizatorzy Fotofestiwalu przygotują podsumowania i oficjalne statystyki tegorocznej edycji festiwalu, obejrzeć można fotorelację. Autorem zdjęć jest Łukasz Szeląg.
Już niebawem mieszkańcy naszego województwa i nie tylko będą mogli pogłębić swoją wiedzę z zakresu haftów tradycyjnych. A wszystko za sprawą wzornika, który nie tylko przybliży czytelnikowi historię wzornictwa, techniki wykonania, ściegi i kompozycje ale także umożliwi poznanie kolorystyki, zasad komponowania i możliwości wykorzystania starego wzornictwa we współczesnych elementach odzieży i wystroju wnętrz.
Był 2008 rok. Na festiwalu „Młodzi i film” w Koszalinie prowadziłem spotkania z twórcami, zapowiadałem projekcje. Podeszła do mnie śliczna dziewczyna – wyglądała najwyżej na piętnaście lat.
Festiwal Teatru Chorea postawi kilka ważnych pytań dotyczących przyszłości człowieka w obliczu rozwoju sztucznej inteligencji. Retroperspektywy - w tym roku poświęcone słowu w teatrze - domkną też tematyczny tryptyk. Wśród gości: Paweł Passini, Mariusz Bonaszewski, Maja Komorowska i Irena Jun. Zobaczymy też minioperę o roku 2045, kiedy (według naukowców) człowiek osiągnie nieśmiertelność.
Dzięki uprzejmości wydawnictwa Przypis, będącego marką wydawnictwa Officyna, prezentujemy fragment książki "Papierowi bandyci". Ukazała się ona w serii Archiwa popkultury i dotyczy literatury obiegu brukowego. Redaktorami tomu są kulturoznawcy Monika Rawska oraz Łukasz Biskupski, dawniej przez lata najmłodszy autor "Kalejdoskopu". 
RECENZJA. Tegoroczna edycja Fotofestiwalu zmusza widza do refleksji nad pogarszającym się stanem środowiska naturalnego, a zarazem stawia pytania o to, jakim językiem mają mówić artyści o problemach ekologii i społeczeństwa w XXI wieku.
„Letnik w podróży: trasy, tropy, ścieżki” to temat przewodni wakacyjnego numeru, a w nim m.in.:
„Ekstrakt z KaWy” to przedstawienie, w którym płaszczyzna zabawy dźwiękiem przeplata się z płaszczyzną skojarzeń. Spektakl powstał z inspiracji odgłosami robienia kawy, picia kawy i wszelkimi dźwiękami związanymi z tą czynnością, jak również z mnogością sytuacji, przy których napój ten się pija.
Co będzie z "Kroniką Miasta Łodzi", samorządowym pismem łódzkim cenionym za stronę merytoryczną, publikującym pogłębione artykuły o historii miasta, jego kulturze, ludziach dla niego zasłużonych? Redaktor naczelny złożył na ręce prezydent Hanny Zdanowskiej rezygnację. Dzieje się to w tle działań mających zapewnić pismu lepsze możliwości funkcjonowania.
Łódzki Dom Kultury kończy 65 lat i wcale nie wybiera się na emeryturę! Chcemy przybliżyć czytelnikom „Kalejdoskopu” „sylwetkę” dostojnego jubilata i od kwietnia 2018 r. publikujemy artykuły poświęcone ŁDK-owi, które udostępniamy także na e-kalejdoskop.pl .