Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Związek Zawodowy Nauczycieli Akademickich Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi wystosował stanowisko w sprawie prac nad ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym. Pracownicy uczelni uważają m.in., że nowa ustawa zagraża autonomii instytucji przez to, że proponowany model zarządzania  otwiera drogę do upolitycznienia szkoły.
EDYTORIAL / czerwiec 2018. Jakie emocje towarzyszyły Ci, Czytelniczko, Czytelniku podczas obserwacji dziecka podejmującego pierwsze interakcje ze światem? Ile to było lat temu? Kiedy uznałaś, uznałeś, że to dziecko jest odrębną istotą i zaakceptowałaś, zaakceptowałeś to? A jakie są pierwsze wydarzenia, dźwięki i zapachy do dziś pamiętane i związane z twoim dziecięcym widzeniem świata?
W jednym z nielicznych wywiadów udzielonych przez Pawła Pawlikowskiego po pokazie "Zimnej wojny" w Cannes i polskiej premierze, reżyser przyznaje: "Mogę mówić tylko o tym, jak odczuwam i widzę rzeczywistość. Mam jednak ogromną potrzebę wiary i poczucie istnienia Absolutu. Przeraża mnie informacyjny hałas i materialistyczno-zmysłowa kultura, która nas otacza. Uciekam od nich jak najdalej. Przynajmniej w filmach, w życiu trochę trudniej".
Blisko 50 rzeźb twórców z regionu łódzkiego zaprezentowano podczas wystawy "Galeria Wszystkich Świętych" w ramach Art Naif Festiwal w Galeria Szyb Wilson w Katowicach. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z piątkowego wernisażu! Wystawa została zrealizowana przez Łódzki Dom Kultury.
„Tramwaj zwany pożądaniem”, słynna sztuka Tennessee Williamsa, znana również dzięki oscarowej ekranizacji Elii Kazana (z niezapomnianymi rolami Vivien Leigh i Marlona Brando), doczekała się operowej wersji...
Jak wydaje się książki dla dzieci? Tak samo jak pisze i ilustruje – intuicyjnie, bez gotowych recept. Na pewno nie chodzi o to, by trafić w małoletni gust, ale by go szlifować.
Ogłoszono wyniki Łódzkiego Funduszu Filmowego 2018. O dofinansowanie ubiegało się 39 projektów. Ostatecznie EC1 Łódź – Miasto Kultury (operator funduszu) wkładem koprodukcyjnym zasili budżety sześciu filmów fabularnych, trzech dokumentów i trzech animacji. Na wsparcie finansowe produkcji filmowych miasto przeznaczyło milion dwieście tysięcy złotych.
Można się w ogóle nie rozpakowywać. Sezon festiwalowy dla krytyka filmowego zaczyna się mniej więcej od połowy kwietnia i trwa aż do listopada. Pamiętajmy, że niemal każde większe miasto (tych mniejszych też jest zresztą sporo) ma swój własny festiwal filmowy, do tego dochodzą jeszcze festiwale europejskie i światowe.
Wywiad z Konradem Dworakowski, reżyserem, autorem tekstów piosenek, aktorem, dyrektorem Teatru Pinokio w Łodzi: – To, co tworzymy dla młodszego odbiorcy, zawsze wynika z tematu, który mnie zajmuje. Nie rzucam widzowi kąska i nie zostawiam go z nim, tylko proponuję mu wspólną kolację, chcę przejść z nim tę drogę – dowiedzieć się, nauczyć
Duuużo czytania w nowym numerze. Wywiady z ważnymi postaciami polskiej kultury (Tokarczuk, Barański, Hołdys), znakomici felietoniści (Poniedzielski, Maciejewski, Świerkocki, Jagiełło, Cholewiński), reaktywowana rok temu nagroda dla młodego aktora za kulturę słowa.