Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Na teatralny performance pt. „Ojcy” według prozy Wojciecha Kuczoka zaprasza w piątek (27 kwietnia) Teatr Lalek „Arlekin” im. H. Ryla w Łodzi.
– Przeraża mnie ta stereotypowość dzisiejszego świata. Trzeba iść na studia, wziąć kredyt i kupić betonową klatkę z meblami z IKEI i 65-calowym telewizorem – ubolewał Mariusz Grzegorzek, rektor PWSFTViT w Łodzi, w trakcie spotkania kończącego 36. Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych w łódzkim Centrum Kultury Młodych.
„Jedni idą przed południem do gospody wypić sobie trzy, cztery kufle piwa, ja zaś przychodzę tutaj popatrzeć na obraz Tintoretta” – mówi Reger, 82-letni wdowiec przesiadujący w wiedeńskim Kunsthistorisches Museum przed „Siwobrodym mężczyzną”.
Jesteśmy jednym z lepszych miast w regionie pod względem frekwencji kinowej. Na niektóre seanse brakuje biletów – mówi PIOTR BIGOS, prowadzący w Skierniewicach kinoteatr Polonez, obchodzący w tym roku 40-lecie. Jego szef sam świętuje 35-lecie pracy zawodowej.
Kamion stał się na tyle modny, że nawet gdy zabrakło pieniędzy na organizację pleneru, w roku 1990 artyści na czele z Jerzym Dudą-Graczem przyjechali nad Wartę na własny koszt.
– Prowadzenie pubu jest trochę jak opieka nad wymagającym i nieznośnym dzieckiem. Bardzo je kochasz, ale daje ci popalić – stwierdziła Karolina Goworek, współwłaścicielka i jednocześnie pracowniczka lokalu Pop’n’Art, który w tym miesiącu świętował swoje pierwsze urodziny.
Władze Łodzi przeznaczyły 300 tys. złotych na pierwszy etap wdrażania projektu „Łódź Miasto Filmu UNESCO” (do końca sierpnia tego roku). Łódź od października 2017 należy do Sieci Miast Kreatywnych skupiającej 180 miast z 72 krajów, uznających kreatywność za kluczowy czynnik własnego rozwoju i rewitalizacji.
Organizatorzy 8. Transatlantyk Festivalu ujawnili pierwsze informacje na temat programu filmowego imprezy. Poinformowali także, że tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie „Niepodległość dziś”. Nie wiedzą jeszcze, gdzie odbywać się będą festiwalowe projekcje, ale wiedzą kiedy – od 13 do 20 lipca.
Znamy się z Kubą od lat. To on w 1974 r. zaprojektował wygląd „Kalejdoskopu”, w którym ja uczyłam się zawodu. Także od Kuby. W sztuce edytorskiej był jednym z najlepszych w Łodzi, znano go w Polsce.
Główne laury przypadły kobietom, a wśród 18 nagrodzonych jest zaledwie dwóch mężczyzn! Na pierwszym piętrze Art_Inkubatora można oglądać prace laureatów XXVIII Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Projekt dla studentów pracowni projektowych czterech wydziałów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, któremu patronuje „Kalejdoskop”.