Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
O 1,5 mln zwiększy się roczny budżet Teatru Pinokio w Łodzi. Urząd Miasta Łodzi podpisał umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie, współprowadzenie teatru. Dotacja miejska wynosi 5,5 mln zł, zatem środki przeznaczane na działalność instytucji wzrosną o blisko 30 proc.
Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza odebrał w Gliwicach Łukasz Barys, pisarz pochodzący z Pabianic, felietonista "Kalejdoskopu".
Fabrykanci, robotnicy, epoka willi i pałaców. Do rąk łodzian trafia II tom pełnej monografii historii miasta. Opisuje dzieje Łodzi w latach 1820-1914.
od 29 LISTOPADA 2023

Stanisław Dróżdż w ms2

Instalacja Stanisława Dróżdża "Alea iacta est" była prezentowana po raz pierwszy na 50. Biennale Sztuki w Wenecji w 2003 roku. Teraz można ją oglądać w Muzeum Sztuki ms2.
Dużą szansę na zrobienie kariery w świecie mody dostał Tomasz Umbras, który wyjechał z Łodzi do Warszawy ze statuetką Złotej Nitki. Za najlepszego spośród dyplomantów łódzkiego Instytutu Ubioru uznano z kolei Gabriela Datę. A to wszystko podczas siódmej edycji Łódź Young Fashion, festiwalu młodej mody (16-18 XI 2023 r.). Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Polsko-palestyński projekt filmowy „Syn ulicy” Palestyńczyka i Ukraińca, absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi, zdobył nagrodę na największym na świecie festiwalu filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 8-19 listopada.
14. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja co prawda dobiegł końca, ale Krytyk ciągle Pisze… Podczas gali otwarcia rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu, w którym jury twórców filmowych (w składzie: Agnieszka Dziedzic, Magdalena Malisz, Kuba Mikurda) zdecydowało się wyróżnić między innymi moją nieskromną opinię na temat „Barbie” Grety Gerwig. 
Ukazała się poświęcona polskiemu światu komiksowemu książka Piotra Kasińskiego „Komiksowy kalejdoskop”, opublikowana przez Wydawnictwo Kurc z Koluszek. Większość zamieszonych w niej felietonów pochodzi z „Kalejdoskopu”.
RECENZJA. Wszystko, co nas otacza – każdy przedmiot czy niepochodzący od natury obiekt, jak wiadomo, ktoś musi wymyślić i opracować. Co zajmuje najmłodszych projektantów, studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, można przekonać się dzięki wystawie 33. Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Projekt w holu Centrum Promocji Mody ASP. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi ogłosiła konkurs na projekt plakatu z okazji jubileuszu 75-lecia powstania wytwórni. Prace konkursowe można składać do 10 grudnia.