Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W Teatrze Powszechnym trwa 24. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. W programie najlepsze polskie spektakle ostatnich miesięcy. Czytajcie nasze recenzje, relacje, festiwalowe notatki. 
– Paryż jest niskim miastem z kilkupiętrowymi budynkami. Taka sama jest Łódź. Przypominała mi Paryż mojego dzieciństwa, dlatego poczułem się tu jak w domu – przyznał urodzony we Francji Jonathan West, jeden z gości spotkania poświęconego książce Krzysztofa Stefańskiego i Jacka Kusińskiego „Łódź. Pałace i wille”.
Niezwykły duet: Piotr Rogucki - lider zespołu Coma i Tomasz Bocheński - profesor Uniwersytetu Łódzkiego w ramach Klubu Prozac będzie rozmawiał z różnymi gośćmi o literaturze. Będą to „męskie rozmowy w gronie niekoniecznie męskim”. Pierwsza – już 8 marca o godz. 18.
Z okazji 50. rocznicy wydarzeń Marca 1968 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotowało dwie wystawy, w tym "Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu”. Finisaż 30 września.
W marcu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Dlatego o swoim widzeniu teatru opowiadają: Anna Ciszowska - koordynatorka akcji Dotknij Teatru, aktor Mariusz Ostrowski, Ewa Pilawska i Waldemar Zawodziński. Przez numer przewijają się też doświadczenia Marca '68, a temat wiodący to "Rewolucja wyśniona / rewolucja możliwa"
Czyżby potwierdzały się nasze (nieoficjalne) informacje co do Galerii Atlas Sztuki? W numerze 6/2017 „Kalejdoskopu” pisaliśmy, że w czerwcu zamyka się galeria przy ul. Piotrkowskiej 114/116, ale być może los samej marki nie jest przesądzony.
– Szukanie na siłę aktualności, atrakcyjności i publicystyki zabija teatr – mówi EWA PILAWSKA, dyrektor Teatru Powszechnego, w którym własnie trwa XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.
Pod znakiem dialogu i wzajemnej pomocy upłynęło niedzielne spotkanie arcybiskupa metropolity łódzkiego Grzegorza Rysia z Abrahamem Skórką, argentyńskim rabinem z polskimi korzeniami.
Animacja „Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji” Agnieszki Waszczeniuk wygrała tegoroczny Konkurs Filmów Antydepresyjnych odbywający się w ramach festiwalu Relanium w kinie Bodo.
W „Królowej śniegu” Andersena w Teatrze im. Jaracza prawie nie ma śniegu! Nawet w kryształowym pałacu władczyni lodowej krainy, choć przysięgłabym, że tam wieje chłodem. Chodzi bowiem o to, by budzić skojarzenia. U trzylatków – oswajając z pojęciami dobra, zła, przyjaźni, tęsknoty, a także rzeki, wiatru, drogi, nie mówiąc już o ludzkich przypadłościach.