Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Bohaterki dwóch okładek „Kalejdoskopu” z 2017 roku trafiły do prestiżowego Kalendarza Virako 2018, którego premiera odbyła się w Centrum Promocji Mody ASP w Łodzi. Obie to aktorki i trzeba przyznać, że wyreżyserowana - bardzo dobrze - była też sama premiera kalendarza, a rola w niej przypadła też Andrzejowi Sewerynowi. Pisze Łukasz Kaczyński.
RECENZJA. W krańcowo różnych emocjonalnie klamrach zawiera się, symbolicznie, los nastolatków z tekstu Wedekinda (1891 r.!), którzy od czasów Adama i Ewy przechodzą okres burzy i naporu w okresie dojrzewania seksualno-emocjonalnego. O "Przebudzeniu wiosny" w Studyjnym.
WYWIAD. – Są plany współprowadzenia Filharmonii przez ministerstwo kultury i województwo. Minister chce mieć bardziej realny wpływ na obsadę stanowiska dyrektora i jego zastępcy, niż dziś na to pozwala ustawa. Nie będziemy bronić się przed takimi zapisami, w Filharmonii mamy dobrą obsadę, w tym roku powołaną na czteroletnią kadencją, zaś umowa z resortem byłaby trzyletnia – mówi WITOLD STĘPIEŃ, marszałek województwa łódzkiego.
Film dokumentalny to według oczywistych skojarzeń odzwierciedlenie rzeczywistości. Teoretyk Marek Hendrykowski określa go nawet jako film faktów. Jego odrębność często jednak zaciera się, budząc poważne wątpliwości choćby wśród jurorów festiwali.
EC1 Łódź - Miasto Kultury ogłasza kolejny, jedenasty już nabór wniosków do Łódzkiego Funduszu Filmowego. Dofinansowanie mogą uzyskać produkcje filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, które tematycznie bądź realizacyjnie związane są z Łodzią i regionem łódzkim. Do podziału jest blisko 1,5 mln zł.
Anegdota mówi, że zdarza się, iż rodzice kilka dni po narodzeniu dziecka dzwonią do teatru i pytają, czy są spektakle skierowane do ich maluchów. Dlatego bilety na spektakle powinno się dołączać już do testów ciążowych.
W centrum Łodzi będą rozbrajani Niemcy, przypomnimy sobie, że sto lat temu polskie kobiety uzyskały pełnię praw wyborczych, Festiwal Światła przygotowuje patriotyczne prezentacje - to wszystko z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
13 stycznia przy ul. Piotrkowskiej została odsłonięta mosiężna płyta dedykowana jednemu z najwybitniejszych polskich dyrygentów i kompozytorów - Zdzisławowi Szostakowi.
Jagoda Szelc, studentka reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi, została laureatką Paszportów Polityki w kategorii Film. Uzasadnienie brzmi: „Za niezależność, świeżość spojrzenia, artystyczną konsekwencję i wyjątkowo oryginalny sposób ukazania świata na krawędzi w filmie „Wieża. Jasny dzień”.
EDYTORIAL / styczeń 2018. Historia zatacza koło. Historia lubi się powtarzać. Takie opinie – przywołujące alchemiczny symbol uroborosa, węża zjadającego swój ogon – robią ostatnio furorę i wraz z łatwymi analogiami pomagają odnaleźć się wśród zdarzeń, których nie rozumiemy (nie akceptujemy), nazwać je.