Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Monodram uznaje się za najtrudniejsze zadanie aktorskie. Samotność aktora na scenie jest największym wyzwaniem dla jego talentu, siły psychicznej, niezawodności pamięci – przedstawiony publiczności długi monolog powinien zmusić ją do skupienia, zaangażować emocjonalnie. Doświadczeni aktorzy często marzą o choćby jednej takiej zawodowej próbie w swojej karierze. Potrzebują tylko dobrego, nośnego tekstu. A takich, z których udałoby się zbudować półtoragodzinny spektakl i nie znużyć widzów, nie ma zbyt wiele. Pisze Gustaw Romanowski.
od 2 GRUDNIA 2023 / 7 GRUDNIA 2023

Premiera „Księgi Dżungli”

Duża Scena Teatru Pinokio w Łodzi już wkrótce porośnie lianami i wypełni się dzikimi – choć niekoniecznie wrogimi – zwierzętami. 2 XII odbędzie się premiera „Księgi Dżungli” w reżyserii Anny Rozmianiec – jak zapewniają twórcy – zupełnie nowej, uwspółcześnionej, adaptacji klasycznych opowiadań Rudyarda Kiplinga.
Michał Urbaniak, Hania Rani oraz Irena Hussar 12 listopada odebrali statuetki podczas gali wręczenia nagrody Człowieka ze Złotym Uchem 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit.
Magda Moskwa to najważniejsza artystka spośród wszystkich twórców, których prace prezentowała łódzka Galeria Opus, funkcjonująca w budynku firmy Opus Film. Jest to zarazem artystka najbardziej tutaj honorowana – odbyło się już kilka jej wystaw. Nic dziwnego, że ekspozycją prac tej wybitnej łódzkiej malarki, twórczyni obiektów i projektantki ubioru oraz kostiumów teatralnych 10 lat temu uczczono 10-lecie galerii, a obecnie również jej 20-lecie.
Aleksandra Ignasiak i Karolina Gębka z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, tworzące projekt Slow Painting Studio, zostały finalistkami międzynarodowego konkursu EIT Jumpstarter.
Maciej Staniecki, łódzki eksperymentujący gitarzysta, oraz Wojciech Jachna, trębacz improwizator, zapowiedzieli wydanie kolejnej (po „Two Souls”, 2020) wspólnej płyty zatytułowanej „Complementary Colors”. Krążek ukaże się 15 listopada w oficynie Requiem Records.
RECENZJA. Okres formowania się dojrzałości artystycznej to, jak się wydaje, w życiu artysty czas najważniejszy. W przypadku jednego z najwybitniejszych polskich twórców, Jerzego Nowosielskiego, ten okres przypadł na czas pobytu w Łodzi. Rozwój malarstwa artysty w owych latach można prześledzić na wystawie w Muzeum Sztuki ms1, przygotowanej z okazji Roku Jerzego Nowosielskiego. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Zbudowano precyzyjny, mocny przekaz, a Agnieszka Skrzypczak pokazała, że potrafi korzystać z całej palety emocji. To wszystko w zaledwie półtorej godziny, bo tyle trwa monodram „Ifigenia ze Splott” w reżyserii Filipa Gieldona w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. Pisze Paulina Ilska.
W Łodzi trwały zdjęcia do najnowszego filmu Magnusa von Horna pod tytułem „Mamka”. Łódzkie wnętrza i plenery tym razem „grają” Kopenhagę z lat 20. XX wieku. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, autor nagradzanych obrazów „Intruz” i „Sweat”, opowiada historię młodej szwaczki, która stara się przetrwać w bezwzględnym powojennym świecie.
Wymyślona przez Józefa Robakowskiego w 2001 roku łódzka Nagroda Kobro, przyznawana artystom przez artystów, początkowo wręczana była w Galerii Wschodniej, następnie, od 2011 roku,  w Muzeum Sztuki w Łodzi. Ostatnio jednak inicjator wycofał nagrodę z tej instytucji, ponieważ nie podoba mu się to, co dzieje się w muzeum po tym, jak jej dyrektorem został Andrzej Biernacki.