Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Jak się dowiedzieliśmy ze sprawdzonych źródeł, nowym dyrektorem Miejskiej Galerii Sztuki będzie Dariusz Leśnikowski, który wygrał konkurs organizowany przez Wydział Kultury UMŁ. Zastąpi on na tym stanowisku wieloletnią dyrektor - Elżbietę Fuchs.
– Dziś sława stała się celem samym w sobie, ludzie są znani z tego, że są, nie dlatego, że coś sobą reprezentują. Liczy się obecność w mediach, liczba „lajków” na portalach, czysta statystyka. Żadna treść intelektualna czy emocjonalna – mówi ANITA LIPNICKA.
122. rocznicę pokazu braci Lumiere Łódź uczciła spotkaniem z Janem Jakubem Kolskim, który realizuje swój kolejny film „Ułaskawienie”. Reżyser rozmawiał z dziennikarzami przy ul. Piotrkowskiej 15 – to tutaj 13 stycznia 1907 roku jego pradziadek otworzył kino o nazwie Teatr Optique Parisienne.
Od stycznia na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi oglądać będzie można nową komedię – Wszystko w rodzinie Raya Cooneya w reżyserii Giovanny’ego Castellanosa. Premiera sztuki odbędzie się w wieczór sylwestrowy o 20:00.
Brakuje nam w Polsce liderów, mistrzów, takich jak Jan Nowak-Jeziorański, Jan Karski czy ksiądz Józef Tischner, Jan Paweł II. Ich poglądy były jednoznaczne, z odwagą piętnowali pewne zachowania. Zostało nasze pokolenie, a za nami nie ma żadnego duchowego zaplecza. Nie ma lidera, do którego można przyjść z pytaniem: „co mam robić” - przyznaje SYMCHA KELLER, wieloletni przewodniczący Gminy Żydowskiej w Łodzi, który wraca do grania muzyki.
Wywodzenie wizji świata z „Mein Kampf” łatwo może doprowadzić do spustoszeń, ale w otoczeniu dzienników Klemperera, studium Bullocka, pamiętników gettowych i obozowych lektura ta może być pouczającym doświadczeniem, szczepionką przeciwko populizmom. Przynajmniej częściową - mówi JACEK DEHNEL, pisarz, poeta tłumacz, gość Igrzysk Wolności 2017, które odbyły się pod hasłem „Cyfrowa Re:wolucja”.
Nie myślę o sobie jako o artystce awangardowej. Ale jeśli się wpisuję w to określenie, to się cieszę, bo forma eksperymentalna jest mi bliska. Staram się przekraczać ograniczenia, konwencje – to, co już zasłyszałam lub zobaczyłam, jest dla mnie przeszłością. Zawsze trzeba iść krok dalej.
Eksperymenty mogą być udane lub nieudane. Co jest kryterium tego rozróżnienia? - mówi w rozmowie z Piotrem Groblińskim ALEKSANDRA CHCIUK, artystka audiowizualna, pianistka i kompozytorka, dwa lata temu ukończyła Szkołę Filmową w Łodzi w pracowni Józefa Robakowskiego. Jej ostatni film traktuje o chmurach dźwiękowych.
– Gdybym pozostał tylko w warstwie czysto dźwiękowej, moje utwory byłyby jedynie sprytną i zgrabną układanką. A ja szukam treści – mówi kompozytor ARTUR ZAGAJEWSKI*, zwycięzca 64. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów w Palermo, łodzianin pochodzący z Tomaszowa Mazowieckiego.
– Gruntownie pojęte przewodnictwo w kulturze jest w istocie przewodnictwem duchowym. Dobry przewodnik duchowy to człowiek, który potrafi słuchać, odczytywać znaki czasu i kierować się duchem, nie literą – uważa ks. WALDEMAR SONDKA, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji łódzkiej i dyrektor Teatru Logos
– Polacy mają kompleks tożsamości – nie bardzo wiedzą, kim są. Czy jesteśmy Europejczykami, czy do Europy nam daleko? Jakiej jesteśmy proweniencji – folwarczno-chłopskiej czy szlachecko-folwarcznej? – mówi JERZY STUHR, wybitny aktor i reżyser, który reżyseruje „Szewców” Stanisława Ignacego Witkiewicza w Teatrze Nowym w Łodzi.