Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 20 GRUDNIA 2017

Kultura dostępna w Łódzkiem

Łódzki Dom Kultury jest znany w województwie łódzkim z działań edukacyjnych propagujących kulturę na najwyższym poziomie. W tym roku z powodzeniem wystartował z projektem „Łódzkie pełne kultury”, w którym wzięło udział ponad 450 osób (300 uczniów i 150 nauczycieli).
Po drugiej wojnie światowej nastąpiła gwałtowna zapaść w systemie wartości: sztuka i kultura nie usprawiedliwiały się już w żaden sposób wobec tego wszystkiego, co człowiek zrobił sobie samemu.
Magdalena Abakanowicz, jedna z najważniejszych współczesnych artystek, znana jest głównie ze swoich rzeźbiarskich obiektów nawiązujących do zwielokrotnionych odindywidualizowanych ludzkich sylwetek czy z wielkich jaj-kokonów w londyńskim Tate Modern – ponurych i niepokojących. Dlatego wystawa jej prac w Centralnym Muzeum Włókiennictwa może zaskoczyć przyjemną energią.
Szóste spotkanie z cyklu "Sezon w pięknie" poświęcone będzie poezji Konstantina Kawafisa. Jego wiersze przeczytają aktorzy Teatru Powszechnego - Zofia Plewińska i Arkadiusz Wójcik. Gościem specjalnym będzie tłumacz Antoni Libera.
20-lecie "Tygla Kultury" stało się okazją do wydania dwóch numerów jubileuszowych - w zeszłym roku wyszedł zbiór najciekawszych tekstów "europejskich" (datowany jako numer 1 z 2016), a obecnie do rąk czytelników trafił numer z wyborem tekstów o Łodzi (numer 12017).
To już ostatni odcinek SŁOWNIKA AWANGARDY, w którym JAROSŁAW SUCHAN, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, pomagał nam usystematyzować rozumienie pojęć ważnych dla awangardy historycznej. Na koniec A jak abstrakcja!
Czym jest obecnie cyrk? Przeplatają się tu sztuka, zabawa i sport. Przez stulecia na siłę starano się je rozdzielić, a teraz homo ludens głowi się nad tym, jak je ponownie połączyć.
Działalność CNiT w EC1 zostanie zainaugurowana 7 I 2018 roku. Goście są oczekiwani od godz.10, o 10.15 zaplanowano symboliczne włączenie "elektrowni". Można będzie zwiedzać trzy ścieżki edukacyjne: zapoznać się z fazami działania elektrowni, obejrzeć odległe zakątki kosmosu czy "polecieć" na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Przywłaszczanie i pozbywanie się dotyczy przede wszystkim rzeczy, przedmiotów, tego, co materialne, rzadziej słów – chyba że jest zapisane na papierze, drukowane. Właśnie tego rodzaju słów używa Herta Müller, przygotowując swoje poetyckie kolaże. Pisarka była gościem specjalnym XI Festiwalu Puls Literatury.
– W „Tak zwanej ludzkości w obłędzie”, zaginionej sztuce Witkacego w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego, wygłosiłem monolog: „Kto i po co? Oto są dwa podstawowe pytania człowieka”. Dołożyłbym jeszcze jedno – jak? Jeśli nie wiesz, kto i po co, to wszystko jedno jak – stwierdził Jerzy Stuhr podczas sobotniego spotkania związanego z premierą „Szewców” w jego reżyserii w Teatrze Nowym.